Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice podejrzani o zorganizowaną przestępczość

Data publikacji 01.02.2011

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dwóch mężczyzn związanych z bojówką pseudokibiców Zagłębia Lubin podejrzanych m.in. o usiłowanie zabójstwa i uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Jest to efekt działań policjantów CBŚ, grupy do walki z przestępczością pseudokibiców i oddziałów antyterrorystycznych. Takie specjalne grupy do zwalczania przestępczości pseudokibiców - na polecenie Komendanta Głównego Policji - powołano w każdej komendzie wojewódzkiej.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, współdziałając z grupą do Walki z Przestępczością Pseudokibiców, powołaną przez Komendanta Głównego Policji, przy wsparciu funkcjonariuszy wrocławskiego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, wywodzącej się ze ścisłego grona bojówki, związanej bezpośrednio z pseudokibicami klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin. Zatrzymani podejrzani są m.in. o usiłowanie zabójstwa co najmniej 5 osób przy użyciu broni palnej oraz uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym.

Grupa tzw. „KIBOLI”, działając na terenie województwa dolnośląskiego, konkurowała o wpływy terytorialne z inną grupą tzw. „KARKÓW”, działającą na tym samym terenie. Od momentu wyeliminowania z rynku członków konkurencyjnej grupy „Samka” – zastrzelonego w grudniu 2008 roku w porachunkach przestępczych w Lubinie, rozpoczęła ona działalność przestępczą polegającą na przejmowaniu wpływów na terenie miasta Lubina, wymuszając haracze oraz prowadząc działalność przestępczą związaną z innymi wymuszeniami rozbójniczymi, napadami z bronią w ręku, kradzieżami samochodów oraz handlem częściami samochodowymi pochodzącymi z kradzieży.

Członkowie grupy skupieni są wokół sympatyków klubu piłkarskiego Zagłębia Lubin, a w szczególności zbrojnego jej odłamu HZL (HOOLIGANS ZAGŁĘBIE LUBIN). Organizacja ma charakter hierarchiczny, w której można wyselekcjonować przywódców oraz tzw. żołnierzy. Posiada ona własną stronę internetową, do której zalogować mogą się jedynie osoby wcześniej akredytowane przez członków HZL. Za pomocą tej strony internetowej grupa organizowała tzw. ustawki czyli bójki pomiędzy zwalczającymi się klubami piłkarskimi na terenie Polski.

Dotychczas policjanci w wyniku rozpracowania członków tych grup, zatrzymali 22 przestępców, z czego 20 zostało tymczasowo aresztowanych. Obecnie trwają czynności zmierzające do zatrzymania innych, ukrywających się podejrzanych, za którymi wydano już listy gończe. Wszystkim zatrzymanym za przestępstwa, których się dopuścili grozi teraz kara od 12 do 25 lat pozbawienia wolności.

Działalność przestępcza grypy pseudokibiców w zdecydowanej mierze wynikała z walki o strefę wpływów z innymi konkurencyjnymi grupami. 

Ta sprawa - to pierwsze skuteczne uderzenie specjalnych grup dw. z przestępczością pseudokibiców wzmocnionych policjantami CBŚ.

Powrót na górę strony