Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za pranie pieniędzy

Data publikacji 01.02.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego od kilku miesięcy rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnymi dostawami stali oraz praniem pieniędzy. Handel odbywał się wyłącznie na papierze, ale wyłudzone w ten sposób ze Skarbu Państwa pieniądze były prawdziwe. Wartość operacji bankowych, przeprowadzonych przez zatrzymanych, sięgnęła kilkudziesięciu milionów.

W ubiegły wtorek policjanci wkroczyli jednocześnie do mieszkań podejrzanych na terenie kilku miast w powiatach katowickim, krakowskim i żywieckim, zatrzymując łącznie osiem osób.

Wobec czwórki, najbardziej zaangażowanej w przestępczy proceder, na wniosek śledczych i prokuratury, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu. Natomiast pozostałych czterech prokurator objął dozorem policyjnym, zakazał im opuszczania kraju oraz wyznaczył poręczenia majątkowe w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych - gotówkę i luksusowe samochody - przekraczające swą wartością pół miliona złotych oraz zablokowali ich konta bankowe z około dwoma milionami złotych.

Policjanci ustalili, że członkowie działającej od ubiegłego roku grupy przestępczej, mogli wyłudzić zwrot nienależnego im podatku VAT w kwocie kilku milionów złotych. W tym czasie wartość przeprowadzonych przez nich operacji bankowych sięgnęła kilkudziesięciu milionów.

Za pranie pieniędzy i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara nawet 15 lat więzienia.

(KWP w Katowice/js)
 

Powrót na górę strony