Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszowali dokumenty, by wygrać przetargi

Data publikacji 03.02.2011

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli prowadzone pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów przetargowych. Podejrzanemu przedsiębiorcy i jego trzem wspólniczkom przedstawiono łącznie 685 zarzutów. Za fałszowanie dokumentów przetargowych i posługiwanie się nimi w celu wyłudzenia zamówienia, grozi im kara pięciu lat więzienia.

Katowiccy policjanci ponad rok zbierali materiał dowodowy w tym śledztwie. Akta sprawy, liczące 180 tomów, zostały już przekazane do prokuratury. Znajdują się w nich fałszywe dokumenty, które 48-letni przedsiębiorca dostarczył do 149 różnych instytucji, by zwiększyć szanse wygrania przetargów na dostawę materiałów biurowych. Oprócz tego zawierają także ekspertyzy kryminalistyczne oraz protokoły przesłuchania kilkuset świadków.

Śledczy ustalili, że właściciel firmy, który w przeszłości był karany i miał zaległości z tytułu niezapłaconego podatku i składek ubezpieczeniowych, nie mógł brać udziału w postępowaniach przetargowych. Dokumenty fałszował w latach 2003-2007. Wśród nich są podrobione zaświadczenia o niekaralności, zaświadczenia z ZUS-u, urzędu skarbowego, listy referencyjne oraz pełnomocnictwa notarialne.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie przedsiębiorcy 585 zarzutów, dotyczących fałszowania dokumentów i posługiwania się nimi w czasie organizowanych przetargów. 99 kolejnych usłyszały jego trzy współpracownice. Za popełnione przestępstwa każdemu z nich grozi kara 5 lat więzienia.

(KWP w Katowicach/js)
 

Powrót na górę strony