Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali metodą „na wnuczka”

Data publikacji 03.02.2011

Kędzierzyńscy policjanci, współpracując z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, zatrzymali trzy osoby podejrzane o dokonanie kilkunastu oszustw metodą „na wnuczka”. Dwóm mężczyznom i kobiecie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kędzierzyńscy policjanci wpadli na ich trop wiosną 2009 roku. Dzięki prowadzonym czynnościom operacyjnym ustalono i zatrzymano osoby podejrzewane. Podczas realizacji tej sprawy policjanci współpracowali z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji. Jedna z podejrzanych osób została zatrzymana w maju 2009 w Warszawie.

39-letni mieszkaniec Zabrza zajmował się wyszukiwaniem osób starszych na terenie Kędzierzyna-Koźla i innych miejscowości na terenie południowej i centralnej Polski. Następnie mężczyzna dzwonił do nich i przedstawiając się za członka ich rodziny (wnuczka, siostrzeńca, syna) prosił o przekazanie pieniędzy na różne cele, przeważnie związane z sytuacją losową – wypadkiem, okazyjnym zakupem itp. Rozmowa była prowadzona w taki sposób, aby starsza osoba sama podała imię lub inne dane członka rodziny. Pokrzywdzeni wypłacali oszczędności z banku, a po pieniądze mieli zgłaszać się „bliscy przyjaciele” fałszywego wnuczka – 24-letnia mieszkanka Zabrza i 49-letni mieszkaniec okolic Inowrocławia. 

Kędzierzyńscy policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzani w ten sposób oszukali kilkanaście osób na kwotę około 100 000 zł. Kilkumiesięczna praca funkcjonariuszy zaowocowała skierowaniem sprawy do prokuratury z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia.

Pamiętajmy!

Oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często wykorzystują uczucia starszych i wrażliwych osób.

Nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób, nie przekazujmy obcym pieniędzy ani nie przelewajmy pieniędzy na podane konta.

Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie powinniśmy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, prosimy pamiętać o tym, aby nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki. Przede wszystkim należy potwierdzić informację u innych członków rodziny.

Bezwzględnie nie można przekazywać pieniędzy obcym osobom, a o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

(KWP w Opolu / ms)

Powrót na górę strony