Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono nielegalne oprogramowanie, gry i konsole

Data publikacji 03.02.2011

Opolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej zabezpieczyli sprzęt komputerowy i nielegalnie skopiowane oprogramowanie o wartości 65 000 zł. Właściciele zabezpieczonych przedmiotów muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną i finansową. Grozi im nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Opolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej uzyskali informację, że w jednej z firm na terenie powiatu opolskiego prawdopodobnie dochodzi do łamania technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier. 31 stycznia funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia tej firmy. W czynnościach wspólnie z policjantami uczestniczył biegły z zakresu informatyki. Prowadzone przez funkcjonariuszy działania doprowadziły do zabezpieczenia 3 komputerów przenośnych z zainstalowanymi najprawdopodobniej nielegalnymi programami operacyjnymi i użytkowymi firm Corel i Microsoft. Ponadto zabezpieczono 29 konsol xbox360, konsolę psp, 55 płyt CD i DVD zawierających nielegalne kopie programów komputerowych. Szacunkowa wartość zabezpieczonego mienia wynosi 50 000 zł.

Policjanci, realizując podobną sprawę, zabezpieczyli w prywatnym mieszkaniu w Opolu u mężczyzny ogłaszającego świadczenie usług w zakresie przerabiania konsol do gier, przerobioną konsolę xbox360, komputer z nielicencjonowanym oprogramowaniem oraz oprogramowaniem umożliwiającym przerabianie konsol. W mieszkaniu zabezpieczono również 50 płyt z nielegalnie skopiowanymi programami. Wartość mienia wyniosła w tym przypadku 15 000 zł.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych za opisane czyny może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej mężczyźni muszą liczyć się w wysokimi kosztami odszkodowań na rzecz właścicieli programów.

(KWP w Opolu / ms)

Powrót na górę strony