Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany od blisko 15 lat przestępca jest już w Polsce

Data publikacji 07.02.2011

Zakończona została właśnie procedura ekstradycyjna w stosunku do Krzysztofa K. Mężczyzna poszukiwany od 1996 r. przez Policję m.in. na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania za udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przemytem samochodów, został przewieziony samolotem ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Podejrzany wpadł w ręce amerykańskiej Policji w sierpniu 2010 r. W kraju czeka go proces.

Współpraca oficera łącznikowego FBI przy ambasadzie w Warszawie z funkcjonariuszami z Zespołu do spraw Poszukiwań Celowych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zaowocowała ustaleniem miejsca pobytu i zatrzymaniem poszukiwanego od 1996 roku przestępcy z Podlasia. Ścigany między innymi na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania Krzysztof K. wpadł w ręce amerykańskiej Policji w sierpniu ubiegłego roku.

Zakończona została już procedura ekstradycyjna i w piątek 4 lutego br samolot z 55-latkiem na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku. Teraz na mężczyznę czeka proces za przestępstwa, których dopuścił się między wiosną 1995, a jesienią 1996 r.

Krzysztof K. był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej. W zamian za łapówki zajmował się zbywaniem pojazdów kradzionych na terenie Europy. Z ustaleń wynika, że za otrzymywane od członków grupy przestępczej pieniądze opłacał funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy „przymykając oko” przepuszczali przez granicę z Białorusią kradzione samochody. W ciągu kilkunastu miesięcy w taki sposób na wschód przejechało około 90 pojazdów. Przez ręce zatrzymanego w USA białostoczanina mogło przejść nawet 100 tysięcy złotych przeznaczonych na łapówki. Kiedy przestępczym procederem zaczęły interesować się organy ścigania Krzysztof K. uciekł do Stanów Zjednoczonych. Tam ukrywał się przez kilkanaście lat.

Teraz mężczyzna odpowie za przestępstwa z przeszłości.

(KWP w Białymstoku / mw)

film Marek Szałajski / KGP

fot. Kamila Szala/KGP
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.07 MB)

Powrót na górę strony