Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Właściciel wirtualnej wideoteki zatrzymany

Data publikacji 16.02.2011

Policjanci z Komendy Powiatowej w Wieluniu wspólnie ze specjalistami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi ustalili i zatrzymali mężczyznę, który za opłatą umożliwiał internautom oglądanie pirackich nowości filmowych w systemie on line. Śledczy szacują, że mieszkaniec Wielunia zgromadził w swojej wirtualnej wideotece ponad 9,5 tys. tytułów, z których skorzystało co najmniej 32 tys. osób. Straty dystrybutorów filmów z tytułu przestępczej działalności 20-latka mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

W grudniu minionego roku policjanci z Komendy Powiatowej w Wieluniu uzyskali informacje operacyjne, o osobie, która na stronie internetowej oferuje możliwość oglądania „on line” pirackich filmów i seriali. W ofercie internauty znajdowały się nowości kinowe, znane filmy dokumentalne i serialowe hity. Każdy, kto chciał skorzystać z jego usług musiał wysłać na podany na stronie czterocyfrowy numer smsa, którego koszt wynosił 11 złotych. Wówczas klient otrzymywał tzw. login i miał w ten sposób dostęp do wideoteki. W namierzeniu internauty i udokumentowaniu jego przestępczej działalności wieluńskich śledczych wsparli specjaliści z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Policyjni eksperci ustalili, że 20-letni mieszkaniec Wielunia – student informatyki, w lutym 2009 roku zarejestrował działalność gospodarczą obejmującą tzw. usługi internetowe. Następnie założył stronę internetową hostowaną na niemieckim serwerze, na której zawarł swoją filmową ofertę. Mężczyzna „surfował” po sieci i katalogował pirackie filmy i seriale znajdujące się na serwerach niemal całego świata. Po wysłaniu smsa klient otrzymywał login, ustalał hasło i w ten sposób wchodził do wirtualnego świata filmów. Po kliknięciu na konkretny tytuł następowało natychmiastowe przekierowanie na konkretny serwer, na którym zamieszczony był film i rozpoczynała się projekcja on line.

Warto dodać, że właściciel strony wychodził naprzeciw swoim klientom – reagował na ich opinie o jakości i dostępności filmu, wyszukiwał także filmy na konkretne zamówienie. W ten sposób działał przez dwa lata, w pierwszym roku dzięki temu uzyskał dochody rzędu 10 tysięcy złotych miesięcznie. W swojej wideotece zgromadził ponad 9,5 tysiąca tytułów, które skrupulatnie skatalogował i skategoryzował pod kątem wieku, tematyki i upodobań klientów. Z jego usług korzystało ponad 32 tysiące użytkowników sieci.

Zgromadzony materiał dowodowy policjanci przedstawili w Prokuraturze Rejonowej w Wieluniu, która wydała nakaz przeszukania mieszkania 20-latka. 14 lutego kryminalni zapukali do drzwi podejrzanego. W jego mieszkaniu zabezpieczono laptop, telefon komórkowy i dysk twardy komputera, a także dokumenty potwierdzające jego działalność w sieci. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu na przesłuchanie. W czasie rozmowy ze śledczymi 20-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i dokładnie wyjaśnił jak działała przestępcza machina. Bezpośrednio po zatrzymaniu mieszkańca Wielunia policjanci zablokowali rachunek bankowy jego firmy, numer sms oraz stronę internetową.

Podejrzany usłyszał zarzut z artykułu 116 ustęp 3 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - odpowie za pomocnictwo w rozpowszechnianiu cudzych utworów, z czego uczynił sobie stałe źródło dochodu. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności na okres od 6 miesięcy do lat 5. Śledczy szacują, że swoją przestępczą działalnością przedsiębiorczy student naraził dystrybutorów filmowych na wielomilionowe straty.

(KWP w Łodzi / mw)

Rozdano „Złote blachy” 2010>>

Powrót na górę strony