Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa pseudokibiców - zatrzymania

Data publikacji 17.02.2011

Siedmiu mężczyzn związanych z bojówką pseudokibiców z Chorzowa zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej w Chorzowie. Zatrzymani tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się, między innymi, handlem narkotykami i innymi przestępstwami kryminalnymi. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Policjanci zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, związanych ściśle ze środowiskiem pseudokibiców. Podejrzani są zamieszani w handel narkotykami na dużą skalę. Łącznie do obiegu wprowadzili 26,4 kg amfetaminy i 1,3 kg marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 260 tysięcy złotych. Zatrzymania siedmiu mężczyzn, w wieku od 21 do 32 lat, przy wsparciu policyjnych antyterrorystów, nastąpiły w jednym czasie w Chorzowie i Świętochłowicach. Decyzją sądu czterech zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, a trzech z nich prokurator objął dozorem policyjnym. Za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami grozi im kara do 10 lat więzienia.

Sprawa ta jest kontynuacją zatrzymania pseudokibiców podczas operacji „Armagedon” przeprowadzonej przez Komendę Miejską Policji w Chorzowie w 2010 roku.

Do rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Chorzowa, a powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców, powołany został przez Komendanta Głównego Policji specjalny zespół, w skład którego weszli policjanci Centralnego Biura Śledczego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Policjanci w prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach śledztwie skoncentrowali się na rozpracowaniu środowiska pseudokibiców, pod kątem ich codziennej działalności przestępczej w ramach zorganizowanej grupy, mającej swoje korzenie w środowisku kibiców jednego z chorzowskich klubów piłkarskich.

Do chwili obecnej zebrany został materiał dowodowy, który dotyczy nie tylko tzw. „ustawek”, ale przede wszystkim działalności przestępczej, mającej miejsce poza stadionami piłkarskimi. Zatrzymanym zarzuca się handel narkotykami i inne przestępstwa kryminalne. Z szacunków wynika, że w sumie na rynek wprowadzili oni około 80 kg amfetaminy 0,5 kg kokainy, 1 kg haszyszu i 1,6 kg marihuany, osiągając zysk rzędu 600 tys. zł.

Obecnie w areszcie śledczym przebywa 11 osób. W sprawie występuje już 25 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 109 zarzutów popełnienia przestępstw.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony