Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poborowi zatrzymani za łapówki

Data publikacji 29.03.2007

Dziewięciu mężczyzn, podejrzanych o wręczanie lekarzom łapówek, w zamian za wystawienie zaświadczenia o trwałej niezdolności do służby wojskowej, zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją poznańskiej Komendy Wojewódzkiej. To kontynuacja sprawy sprzed miesiąca, podczas której zatrzymano dwóch lekarzy Szpitala Wojewódzkiego w Lesznie i 16 poborowych.

Sprawę prowadzono w ścisłej współpracy z Żandarmerią Wojskową. Według policyjnych ustaleń za kategorię "D" poborowi płacili od 3,5 do 7 tysięcy złotych. Przestępczy proceder trwał od co najmniej czterech lat. Zatrzymani dziś mężczyźni (w wieku od 19 do 25 lat) pochodzą z Leszna, Kościana i Gostynia. W korupcję może być zamieszanych nawet 200 osób, głównie pochodzących z Leszna i ościennych powiatów.

Sprawa ma charakter rozwojowy, kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

Za przyjmowanie i wręczanie łapówek grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Przypominamy, że wszystkie osoby, które dobrowolnie przyznają się do wręczenia korzyści majątkowej i złożą wyczerpujące wyjaśnienia w tej sprawie, mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, pod warunkiem jednak, że zgłoszą się do organów ścigania, zanim te stwierdzą zaistnienie przestępstwa na podstawie materiałów własnych.
Powrót na górę strony