Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szajka złodziei samochodowych rozbita

Data publikacji 27.02.2011

Szajka złodziei samochodowych rozbita. Ponad 1000 czynów mają łącznie na swoim koncie członkowie „samochodowego gangu” zatrzymani przez policjantów zwalczających przestępczość samochodową z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Łodzi. Podejrzani odpowiedzą karnie między innymi za kradzieże pojazdów, paserstwo i oszustwa, a za popełnione przestępstwa grożą im surowe kary.

Od czerwca minionego roku policjanci z Wydziałów do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Łodzi rozpracowywali szajkę działającą w „branży samochodowej”. Śledczy ustalili, że w skład samochodowego gangu wchodziło kilkunastu mężczyzn, którzy działali w latach 1996 – 2005. W tym okresie złodzieje skradli co najmniej 403 samochody z terenu Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa, Sieradza, Zduńskiej Woli i Strykowa. Ich łupem padały auta osobowe i dostawcze – głównie fiaty, vw, peugeoty i mercedesy zaparkowane zwykle na parkingach przyblokowych i w rejonie centrów handlowych. Łączna wartość skradzionych samochodów szacowana jest na kwotę kilku milionów złotych. Po kradzieży, auta były rozbierane w „dziuplach” – części, na których znajdowały się cechy identyfikacyjne pojazdów złodzieje niszczyli, a pozostałe elementy trafiały do sprzedaży na „szrocie” w Głownie będącym własnością 49-letniego mieszkańca powiatu zgierskiego. W kilku przypadkach złodzieje nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi i proponowali tzw. „wykupkę” czyli zwrot skradzionego samochodu w zamian za kilka tysięcy złotych.

Zebrany materiał dowodowy świadczący o przestępczej działalności mężczyzn został przedstawiony Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, która wydała postanowienia o zatrzymaniu. 21 lutego policjanci zatrzymali 6 podejrzanych - mieszkańców Łodzi i powiatu zgierskiego. Wśród nich jest 2 złodziei w wieku 34 i 35 lat oraz 4 paserów w wieku od 32 do 49 lat. Kolejne zatrzymania miały miejsce 24 lutego. W ręce policjantów z „samochodówki” wpadli trzej paserzy – w wieku 37, 49 i 59 lat – mieszkańcy powiatu zgierskiego i brzezińskiego oraz mieszkaniec woj. mazowieckiego. Natomiast 25 lutego zarzuty paserstwa usłyszał także 35-letni mieszkaniec Łodzi.

Podejrzani mają na swoim „przestępczym koncie” łącznie ponad 1000 czynów - kradzieże samochodów, paserstwo, oszustwa i inne przestępstwa przeciwko mieniu. Wszyscy zatrzymani są dobrze znani policji, bowiem w przeszłości byli już notowani za tzw. przestępstwa samochodowe. Sprawa jest rozwojowa – policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.

podinsp. Magdalena Zielińska

Powrót na górę strony