Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Data publikacji 30.03.2007

Funkcjonariusze Zarządu Warszawskiego Centralnego Biura Śledczego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną wytwornie papierosów, zlokalizowaną na jednej z łódzkich prywatnych posesji. Fabryka wyposażona była w pełną technologicznie linię produkcyjną. Produkowano w niej podróbki markowych papierosów z surowców pochodzących z przemytu.

Nawet pobieżne oględziny wskazują, ze wydajność fabryki należy szacować w milionach sztuk nielegalnie wyprodukowanych paczek papierosów. Równocześnie z przeszukaniem pomieszczeń nielegalnej fabryki funkcjonariusze dokonali zatrzymania szefów tytoniowego interesu. Zatrzymani to obywatel Ukrainy - Aleksander L. lat 55 na stałe zamieszkały w Niemczech czasowo przebywający w Polsce - nadzorował proces produkcji jako osoba znająca dobrze proces technologiczny. Krzysztof  G. lat 50, organizator fabryki, Krzysztof O. lat 37, "pracownik fabryki" i Janusz M. lat 57, odpowiedzialny za dystrybucję. Wszyscy zatrzymani posiadali przy sobie znaczne sumy pieniędzy.
 
Policjanci zabezpieczyli maszyny, surowiec w postaci filtrów bibuły kartonów przy wykorzystaniu których można wyprodukować kilkanaście milionów sztuk papierosów i półprodukty (dwie tony tytoniu). Zatrzymani najprawdopodobniej, trudnili się również rozlewaniem przemyconego alkoholu. Wskazują na to znalezione podczas przeszukania przemysłowe pojemniki ze spirytusem oraz duże ilości nakrętek na butelki.
 
Zdobyte dowody i informacje pozwolą w najbliższym czasie zatrzymać dystrybutorów nielegalnego towaru.

Jednocześnie policjanci z CBŚ zlikwidowali drugą fabrykę w okolicach Kalisza. Na miejscu zabezpieczono nielegalną linię produkcyjną, suszarnię, osiem ton tytoniu, który służł do nielegalnej produkcji papierosów oraz ciągnik siodłowy z naczepą, w której znajdowało się dziesięć milionów sztuk podrobionych papierosów jednej ze znanych marek. Znalezione papierosy jak wynika ze wstępnych ustaleń zostały wyprodukowane w nielegalnej fabryce w Łodzi i miały trafić na rynek niemiecki.

Zatrzymano właściciela firmy handlowej w której budynkach znajdowała się fabryka.

Według wstępnych ustaleń papierosy z obu zlikwidowanych fabryk trafiały do Nienmiec, Włoch, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Zatrzymanym zostaną najprawdopodobnie postawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalae wytwarzanie wyrobów tytoniowych oraz przemyt. Grozi im do osmiu lat więzienia.
Powrót na górę strony