Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano dwie rozlewnie spirytusu pod Gnieznem

Data publikacji 09.03.2011

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się odkażaniem spirytusu oraz jego dalszą dystrybucją. Dwie profesjonalne linie technologiczne służące do odkażania spirytusu działały w gospodarstwach na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Wobec trzech zatrzymanych osób sąd zastosował areszt tymczasowy.

Policjanci na trop nielegalnych rozlewni wpadli kilka tygodni temu. Po dokładnym ustaleniu w których gospodarstwach odkażany jest spirytus zaplanowano realizację. W jej trakcie zabezpieczono dwie kompletne, profesjonalne, linie produkcyjne składające się z pomp o dużej wydajności, zestawu filtrów oraz zbiorników o pojemności 1000 l. Ponadto w trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono artykuły chemiczne służące do odkażania spirytusu oraz akcesoria do jego butelkowania.

Z ustaleń wynika, że nielegalne rozlewnie działały co najmniej od połowy 2009 roku i oczyszczono za ich pośrednictwem co najmniej 75 tysięcy litrów skażonego spirytusu. Wstępnie szacuje się, że Skarb Państwa stracił z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego co najmniej 3,7 mln. zł.

Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec trzech osób, które zostały zatrzymane w związku z nielegalnymi rozlewniami  areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalny wyrób alkoholu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Poznaniu / ms)

Powrót na górę strony