Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Do aresztu za handel noworodkiem

Data publikacji 19.03.2011

Policjanci z Lublina zatrzymali dwie obywatelki Danii oraz Polkę, które podejrzane są o handel dzieckiem. Przestępczy proceder został ujawniony dzięki czujności pielęgniarki środowiskowej lubelskiej przychodni, do której z rzekomo urodzonym w domu noworodkiem zgłosiła się Dunka. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymane przed kilkoma dniami przez lubelskich  policjantów dwie obywatelki Danii w wieku 22 i 23 lat oraz 38-letnia mieszkanka Lubelszczyzny, z zarzutami handlu małoletnim w celu wywiezienia go za granicę,  zostały wczoraj doprowadzone do Sądu Rejonowego w Lublinie. Tam sąd orzekł wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przestępczy proceder wyszedł na jaw dzięki pielęgniarce środowiskowej pracującej w jednej z lubelskich przychodni. Kobieta poproszona przez 22-letnią obywatelkę Danii udała się z wizytą do jej mieszkania, by zbadać rzekomo urodzone w warunkach domowych dziecko i jej 23-letnią matkę - Dunkę polskiego pochodzenia. W trakcie przeprowadzonego badania pielęgniarka nabrała wątpliwości, że matką dziecka jest 23-letnia kobieta. O swoich spostrzeżeniach powiadomiła przełożoną. Wkrótce informacja dotarła do lubelskiej Policji. Funkcjonariusze we wskazanym przez pielęgniarkę mieszkaniu zastali dwie obywatelki Danii z kilkudniowym dzieckiem. W mieszkaniu pojawiła się także trzecia kobieta – 38-letnia mieszkanka Lubelszczyzny. Policjanci mając podejrzenia, że całe zdarzenie może mieć związek z handlem dziećmi, zatrzymali kobiety i przewieźli na komisariat, zaś dziecko trafiło do jednego z lubelskich szpitali.
 

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. W trakcie prowadzenia dalszych czynności wyszło na jaw, że matką noworodka jest 38-latka, nie zaś 23-latka z Danii. Ustalono też, że obie kobiety kontaktowały się ze sobą już wcześniej, bo w czasie ciąży 38-latki.


Wczoraj policjanci doprowadzili zatrzymane do lubelskiej prokuratury. Usłyszały zarzut handlu małoletnim w celu wywiezienia go z kraju za granicę. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie tymczasowym. O fakcie zatrzymania i aresztowania cudzoziemek powiadomiono Królestwo Danii.

 

(Źródło: KWP Lublin/pb)
 

Powrót na górę strony