Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczona kontrabanda

Data publikacji 21.03.2011

Pięć tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy ujawnili policjanci krasnostawskiej drogówki. Trefny towar przewoził swoim dwuosobowym cabrioletem 37-letni mieszkaniec gminy Kamień. Mężczyzna został zatrzymany, a przewożona kontrabanda trafiła do policyjnego depozytu. Do policyjnego magazynu trafiło również ponad 29 tys. paczek bezakcyzowych papierosów, które zabezpieczyli żarscy policjanci.

Policjanci krasnostawskiej drogówki rano w Kraśniczynie zatrzymali do kontroli drogowej osobowego renaulta. Kierował nim 37-letni mieszkaniec gminy Kamień. Wnętrze dwuosobowego pojazdu i bagażnika nie budziły żadnych zastrzeżeń. Uwagę policjantów zwrócił jednak schowek na składany dach kabrioleta. Po sprawdzeniu okazało się, że kierujący ukrył tam pięć tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Kontrabanda została zabezpieczona w policyjnym depozycie.

Wstępne wyliczenia wskazują, że tylko z tytułu podatku akcyzowego doszło do uszczuplenia na rzecz Skarbu Państwa w kwocie prawie 60 tysięcy złotych.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym za przewożenie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy grozi wysoka grzywna oraz przepadek zabezpieczonego towaru.

(KWP w Lublinie / mw)

Z kolei w wyniku akcji przeprowadzonej przez żarskich policjantów z wydziału kryminalnego oraz z zespołu do zwalczania przestępczości gospodarczej, w ich ręce na gorącym uczynku wpadły trzy osoby, które w garażu rozładowywały nielegalny transport papierosów. Po dokładnym przeliczeniu okazało się, że do policyjnego magazynu trafi ponad 29 tys. paczek papierosów bez akcyzy. W policyjnym areszcie zatrzymany został 45-letni mieszkaniec Opola.

Dalszy ciąg akcji miał miejsce w Łęknicy. Tam w załadowanym po brzegi Peugeocie, funkcjonariusze zabezpieczyli kolejną kontrabandę - blisko 7,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Łączną wartość zabezpieczonych papierosów szacuje się na ponad 300 tys. złotych.

Zatrzymany 45-letni opolanin został oddany pod dozór policji. Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała wobec niego zabezpieczenie majątkowe w wysokości 35 tys. złotych oraz poręczenie majątkowe sięgające 5 tys. złotych. Za przestępstwa akcyzowe ustawa karno-skarbowa przewiduje wysokie kary finansowe.

(KWP w Gorzowie / mw)

  • kontrabanda w kabriolecie
  • kontrabanda w kabriolecie
  • kontrabanda w kabriolecie
Powrót na górę strony