Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie przechowywał zabytkowe nagrobki

Data publikacji 24.03.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie zatrzymali 55-letniego mieszkańca Myśliborza. Mężczyzna na swojej działce kolekcjonował zabytkowe płyty i pomniki nagrobne. Niektóre z nich pochodzą sprzed ponad 100 lat. Swoją nietypową pasję zatrzymany tłumaczył nowoczesnym podejściem do tradycji.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wraz ze specjalistą z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zabezpieczyli kilkanaście skradzionych pomników cmentarnych i pamiątkowych. Nielegalnie przechowywał je 55-letni mężczyzna, mieszkaniec Myśliborza. Na jego posesji pod miastem odnaleziono kilka pomników z I Wojny Światowej, cokoły pomników nagrobnych, płyty nagrobne z XIX i XX oraz ważący kilka ton wielki granitowy pomnik poświęcony poległym w wojnie francusko-pruskiej. W rozmowie z policjantami
mężczyzna przyznał, że wiedział, iż pomniki pochodzą z cmentarzy. Zbierał je kilka lat, część pomników przywiózł mu jego syn. Mężczyzna stwierdził, że lubi rzeźbę i krzyże i że w ten sposób może je ocalić od zapomnienia, stosując nowoczesne podejście do tradycji.

Zatrzymany usłyszy zarzuty kradzieży. Grozi mu kara do 5 lat pozbawiania wolności. O tym gdzie teraz trafią zabytkowe pomniki cmentarne zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony