Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozwiązano zagadkę kradzieży pierścienia prymasa Wyszyńskiego

Data publikacji 25.03.2011

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali dwie osoby podejrzane o kradzież złotego pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do kradzieży doszło 6 lutego br. w Katedrze Gnieźnieńskiej. Pierścień został prawdopodobnie zniszczony.

Od 6 lutego br. nad rozwiązaniem zagadki kradzieży pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego pracowała specjalna grupa śledcza powołana przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztofa Jarosza.

Kilkanaście dni temu policjanci z Wrześni dotarli do informacji o osobie, która miała wiedzę na temat tej kradzieży. Przesłuchanie tej osoby było przełomem w sprawie. Dzięki temu wytypowano osobę, które mogły brać udział w kradzieży pierścienia. Okazało się, że byli to m.in. Mieczysław W. lat 62 pochodzący z Konina oraz Barbara R., lat 33, pochodząca z Wrześni.

Funkcjonariusze ze specjalnej grupy operacyjnej rozpoczęli poszukiwania za złodziejami. Ci ludzie często jednak zmieniali miejsce pobytu. Krążyli po całej Polsce i okradali skarbony kościelne. Ostatnich kilka kościołów okradli na Śląsku, jednak zdołali wymknąć się policyjnemu pościgowi.

Wczoraj (24 marca br.) policjanci ze specjalnej grupy poszukiwawczej natrafili na trop złodziei w okolicach Tczewa w woj. pomorskim. Ustalili, że zameldowali się oni w hotelu w miejscowości Pelplin. W tym obiekcie doszło do zatrzymania trzech osób, wśród których był Mieczysław W i Barbara R. Podczas przeszukania pokoju hotelowego i samochodu, którym dysponowali policjanci znaleźli klucze, wytrychy i inne urządzenia służące do kradzieży i włamań.

Zatrzymani zostali przekazani już przez policjantów w ręce prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie kradzieży pierścienia. Przekazano również wszystkie materiały dowodowe zebrane w tej sprawie.

Istnieją obawy, że skradziony pierścień prymasa Wyszyńskiego został bezpowrotnie utracony. Policjanci ustalają, czy prawdą jest, że pierścień został podzielony na kilka części. Sprawdzają, czy rzeczywiście kamienie zdobiące pierścień zostały sprzedane kupcowi w Antwerpii w Belgii. Funkcjonariusze sprawdzają również, co stało się z samym pierścieniem oraz płytką z wizerunkiem Matki Boskiej zdemontowana z korpusu pierścienia.

KWP w Poznaniu/js)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.37 MB)

Powrót na górę strony