Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę oszustów działających metodą „na wnuczka”

Data publikacji 13.04.2011

Wrocławscy policjanci rozbili grupę zajmującą się oszustwami metodą na tzw. wnuczka. Kiedy funkcjonariusze wkraczali do mieszkania podejrzani usiłowali pozbyć się dowodów, próbując wyrzucić do toalety kawałki książki telefonicznej z adnotacjami o próbach oszustw. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia sprawcy dokonali 9 przestępstw, wyłudzając od pokrzywdzonych około 20 tys. złotych oraz próbując wyłudzić blisko 100 tys. złotych.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu rozbili grupę zajmującą się oszustwami metodą na tzw. wnuczka. Do zatrzymania doszło 11 kwietnia 2011 roku około godz. 13.00 na terenie Psiego Pola.

Gdy policjanci wkraczali do lokalu podejrzani usiłowali - bezskutecznie - pozbyć się dowodów świadczących o przestępczym procederze, próbując wyrzucić do toalety kawałki książki telefonicznej z adnotacjami o podejmowanych próbach oszustw oraz telefony, z których dzwonili do pokrzywdzonych. W tym samym czasie dwóch mężczyzn próbowało uciec, przechodząc przez okno na dach budynku, gdzie po chwili zostali zatrzymani przez policjantów. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie trzy kobiety w wieku od 18 do 44 lat oraz trzech mężczyzn w wieku od 16 do 39 lat.

Sprawcy za każdym razem działali według podobnego scenariusza. Posługując się książką telefoniczną, dzwonili do różnych osób. Jeden z podejrzanych podszywał wówczas pod krewnego rozmówcy, który „znalazł się nagle w pilnej potrzebie finansowej”. Jak bywa w tego typu przestępczym procederze, „krewny” - sprawca, nie mógł sam zgłosić się po gotówkę, więc informował pokrzywdzonego, że wyśle po nią „swojego dobrego znajomego”. Działając w ten sposób, tylko w ciągu ostatniego tygodnia przed zatrzymaniem sprawcy dokonali 9 przestępstw, wyłudzając od pokrzywdzonych łączną kwotę około 20 tysięcy złotych oraz próbując wyłudzić łącznie blisko 100 tysięcy złotych.

Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu zatrzymanych strony z książki telefonicznej, z adnotacjami o podejmowanych próbach wyłudzeń i telefony, z których sprawcy dzwonili do pokrzywdzonych. Funkcjonariusze szacują, że liczba wyłudzeń i usiłowań wyłudzeń w tej sprawie może sięgać nawet rzędu kilkuset. Lista zarzutów w tej sprawie nie jest więc z pewnością jeszcze zamknięta. Okazało się również, że jeden z zatrzymanych mężczyzn był już w przeszłości karany za podobne przestępstwa. Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej sprawy oraz sprawdzają, czy zatrzymani działali także w innych regionach na terenie kraju.

Za oszustwo, bądź usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieletniego sprawcy czynów karalnych, o jego dalszych losach decyduje sąd rodzinny.

(KWP we Wrocławiu/js)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.96 MB)

Powrót na górę strony