Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili grupę przestępczą zajmującą się odkażaniem etanolu

Data publikacji 16.04.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym odkażaniem alkoholu etylowego i wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowy produkt spożywczy. W trakcie realizacji działań na terenie 8 posesji w powiece bialskim funkcjonariusze wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej ujawnili działającą linię technologiczną i blisko 1,5 tys. litrów odkażonego już spirytusu. Zatrzymany został 44 letni mężczyzna, który kierował tym nielegalnym procederem oraz jego pięcioro wspólników, w tym kobieta. Szacuje się, że Skarb Państwa poniósł z tego tytułu straty w kwocie około 2 mln 800 tys. złotych.

Do realizacji nowej sprawy prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej doszło przed kilkoma dniami. W trakcie wspólnych działań prowadzonych z pracownikami Wydziału Wywiadu Skarbowego UKS w Lublinie funkcjonariusze przeszukali 8 posesji znajdujących się w Białej Podlaskiej. Na terenie jednego z gospodarstw w garażu policjanci ujawnili działającą linię technologiczną służącą do przerabiania alkoholu etylowego na pełnowartościowy produkt. Były to urządzenia służące do odkażania rozcieńczalnika takie jak pompy, filtry i odczynniki chemiczne, a także wiele plastikowych butelek, nakrętek i pojemników. Z kolei w obrębie innej posesji w tym samym mieście znaleziono zakopane w ziemi zbiorniki o pojemności około 1 tys. litrów do przechowywania i odkażania spirytusu. W sumie ujawniono i zabezpieczono 1,5 tys. litrów nielegalnego płynu.

Policjanci zatrzymali 44-letniego Włodzimierza W., który kierował całym nielegalnym procederem oraz pięć osób w wieku 24-51 lat, w tym kobietę. Śledczy w toku prowadzonego pod nadzorem prokuratury postępowania ustalili, że osoby uczestniczące w tym procederze odkażony alkohol etylowy sprzedawały jako pełnowartościowy produkt spożywczy. Jak ustalono, grupa przestępcza wprowadziła do obrotu blisko 60 tys. litrów tego płynu. Łączna, szacunkowa wartość uszczupleń karno-skarbowych to kwota około 2 mln 800 tys. zł.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty karno-skarbowe, dotyczące zmiany przeznaczenia wyrobu akcyzowego oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 44-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej dodatkowo odpowie za kierowanie ta grupą. Mężczyzna został przez Sąd tymczasowo aresztowany. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli u zatrzymanych mienie o łącznej wartości około 170 tys. złotych. Podejrzanym za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia, z kolei przywódcy tego procederu do lat 10.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Policjanci przy okazji ostrzegają przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia.

(KWP Lublin/ kj)

Powrót na górę strony