Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice rozliczeni

Data publikacji 16.04.2011

11 osób zatrzymanych, 8 wniosków skierowanych do sadu oraz 51 mandatów karnych to wynik skutecznych działań śląskich policjantów. Teraz o dalszym losie zatrzymanych pseudokibiców zadecyduje prokurator i sąd.

Zatrzymanie, 8 wniosków skierowanych do sądu oraz 51 mandatów karnych - to efekt działań zabrzańskich i katowickich policjantów podczas meczu Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk. Trzech nietrzeźwych awanturników zostało przewiezionych do izby wytrzeźwień. Sprawcy zostali ukarani za niezgodne z prawem zachowanie przed, po, a także w trakcie trwania imprezy.

Wczoraj, podczas meczu Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk, policjanci byli zmuszeni do interweniowania w związku z naruszeniami ładu i porządku. Między innymi, stróże prawa zatrzymali 30 - letniego mieszkańca Rudy Śląskiej, który nie wykonywał poleceń wydawanych przez służby organizatora, czym naruszył art. 54 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Sprawca poddał się dobrowolnie karze grzywny w wysokości 2000 złotych oraz zastosowano wobec niego zakaz wstępu na imprezy masowe na okres 2 lat. Ponadto, jeszcze przed rozpoczęciem meczu, policjanci przewieźli trzech nietrzeźwych pseudokibiców do izby wytrzeźwień, gdzie już nie dokończyli oglądania meczu.

Uczestnicy spotkania swoim zachowaniem dopuścili się wykroczeń przeciwko porządkowi i obyczajności, co miało swój wydźwięk w sporządzeniu 8 wniosków do Sądu Rejonowego. Policjanci nałożyli 51 mandatów karnych: między innymi za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, używanie słów wulgarnych oraz zaśmiecanie.

***

Z kolei policjanci z Żor zatrzymali dziesięciu pseudokibiców, którzy wczoraj wieczorem zaatakowali w centrum miasta trzech nastolatków wracających z meczu Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk. Pseudokibice zostali zatrzymani w "policyjnym areszcie". O ich dalszym losie zdecyduje prokurator.

Do zdarzenia doszło wczoraj tuż po 23.00 na ulicy Męczenników Oświęcimskich. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, trzech nastolatków w wieku 15-16 lat wracało z meczu Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk. Po powrocie do Żor, chłopcy zostali odebrani z dworca PKS przez matkę jednego z nich. Gdy młodzieńcy weszli do samochodu, drogę zajechał inny pojazd, z którego wysiadło kilku pseudokibiców. Do tej grupy dołączyły inne osoby. Mężczyźni zaatakowali samochód, w którym byli już chłopcy. Po wybiciu jednej z szyb napastnicy usiłowali ich z niego wyciągnąć. Będący w pobliżu zdarzenia żorscy policjanci natychmiast ruszyli na pomoc pokrzywdzonym. W wyniku zdarzenia do szpitala trafił 16-letni pasażer samochodu. Po udzieleniu pomocy medycznej chłopiec wrócił do domu. Stróże prawa zatrzymali dziesięciu pseudokibiców w wieku od 18-25 lat. Wśród nich są pseudokibice Ruchu Chorzów oraz sympatyzującego z nim klubu Elana Toruń. Podczas przeszukania samochodów, stróże prawa znaleźli i zabezpieczyli przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw tj. ochraniacze na szczęki, rękawice do walk oraz kominiarki i drewniany kij. Mężczyźni zostali zatrzymani w "policyjnym areszcie". O dalszym ich dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd.

(Źródło: KWP w Katowicach/ ks)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.81 MB)

Powrót na górę strony