Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

6 osób zatrzymanych w aferze gruntowej

Data publikacji 21.04.2011

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali sześć osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani pod pozorem udzielania pożyczek podstępem przejmowali majątek tych osób. W ten sposób stali się właścicielami prawie 90 ha gruntów, domów jednorodzinnych i mieszkań. Wśród zatrzymanych jest notariusz.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w uzgodnieniu z prokuratorem z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali sześć osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej. Ludzie ci przejmowali różne nieruchomości należące do osób znajdujących się niejednokrotnie w trudnej sytuacji materialnej. Policjanci i prokuratorzy podczas prowadzonego śledztwa ustalili, że zatrzymani stali się właścicielami prawie 90 ha gruntów, domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Osoby zamieszane w ten proceder dawały w prasie ogłoszenia o możliwości udzielenia pożyczek. Gdy przystępowano do takiej transakcji, żądano zabezpieczenia w postaci jakiejś nieruchomości. Najczęściej były to grunty i inne nieruchomości. Podpisując dokumenty u notariusza pożyczkobiorcy nie mieli świadomości, że utracili prawa własności nieruchomości. Prowadzący śledztwo zebrali materiały dowodowe świadczące o tym, że podejrzani działali w zmowie oraz w celu doprowadzenia do przejęcia majątku osób pokrzywdzonych. Udzielane pożyczki sięgały kwoty od 15 do 40 tys. złotych. Rzeczywista wartość gruntów była kilkanaście razy wyższa.

Wśród zatrzymanych są osoby znane w poznańskim półświatku. To między innymi Paweł B. ps. Łysy, Marek P. ps. Małolat, Sławomir K. ps. Kowal i inni. Policjanci zatrzymali również poznańskiego notariusza, który zdaniem śledczych był czynnym uczestnikiem w przestępczym procederze.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwo. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia. Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz policja wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Paweł B. i Marek P trafili już do aresztu.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film 6 osób zatrzymanych w aferze gruntowej

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 6 osób zatrzymanych w aferze gruntowej (format flv - rozmiar 7.24 MB)

Powrót na górę strony