Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Falsyfikat wystawiła jako oryginał

Data publikacji 02.05.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie zatrzymali 47-letnią mieszkankę Szczecinka. Kobieta wystawiła na aukcji internetowej falsyfikat obrazu znanego polskiego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego (1849-1915) jako oryginalny. Za wprowadzenie na rynek podrobionego zabytku kobiecie grozi kara do 2 lat więzienia.

Ceny obrazów tego artysty wahają się od kilkudziesięciu do około stu tysięcy złotych. Biegli od malarstwa wymienionego artysty nie mieli wątpliwości, że jest to jedynie nieudolna kopia z sygnaturą malarza budzącą spore wątpliwości.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie udali się do miejsca, gdzie był przechowywany obraz. Biorąc pod uwagę rok śmierci malarza, obraz powinien mieć prawie 100 lat, jednak podobrazie i blejtram wskazywały, że akurat to “dzieło” jest najwyżej kilkuletnie. Takie detale dla osoby, która kolekcjonuje polskie malarstwo powinny być jednoznacznym sygnałem wskazującym na podrobienie obrazu. Kobieta stwierdziła, że wiedziała iż jest to falsyfikat, lecz stosując chwyt marketingowy chciała podbić jego cenę, wystawiając go jako oryginał.

Za wprowadzenie na rynek podrobionego zabytku zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2006 roku kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
 

(KWP w Szczecinie/js)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.74 MB)

Powrót na górę strony