Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wnioski w sprawie zamknięcia stadionów w Warszawie i Poznaniu

Data publikacji 05.05.2011

W związku z możliwością realnego zagrożenia porządku i bezpieczeństwa publicznego Komendant Stołeczny Policji i Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji wystąpili odpowiednio do wojewodów mazowieckiego i wielkopolskiego o zamknięcie dla publiczności stadionów na czas najbliższych meczów rozgrywanych w Warszawie i Poznaniu. U podstaw decyzji leżą aktualne, kompleksowe analizy ryzyka w związku z planowanymi meczami, a także częste naruszenia przepisów wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Na decyzję wpłynęły też ostatnie wydarzenia na stadionie w Bydgoszczy.

Komendant Stołeczny Policji wskazał w piśmie, że w rundzie wiosennej odbyło się siedem spotkań piłkarskich, w trakcie których odnotowano przypadki naruszeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Do negatywnych zachowań należy tu zaliczyć m.in.: użycie rac świetlnych, dymnych i hukowych, uderzenie zawodnika Legii Warszawa (w tej sprawie toczy się postępowanie karne) oraz próby wtargnięcia osób na teren stadionu w stanie nietrzeźwości, jak i nieobyczajne wybryki, w tym wulgaryzmy, używanie obraźliwych słów skierowanych wobec drużyny przeciwnej, jej kibiców, władz klubu oraz władz PZPN.

Z kolei Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji wskazał w uzasadnieniu poważne incydenty oraz przypadki łamania prawa, które odnotowano na meczach z udziałem kibiców Lecha Poznań od października 2010 r. do kwietnia 2011 r.

Analiza tych przypadków wskazuje, że organizatorzy meczów piłkarskich nie są w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa na swoich stadionach. Ponadto pomimo posiadanych uprawnień organizatorzy imprez sportowych nie podjęli żadnych działań w stosunku do kibiców łamiących regulamin.

mg
 

Nagranie audio Mówi mł. insp. dr Mariusz Sokołowski Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

Pobierz plik Mówi mł. insp. dr Mariusz Sokołowski Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji (format mp3 - rozmiar 1.51 MB)

Powrót na górę strony