Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzy kobiety okradające starsze osoby zatrzymane

Data publikacji 18.05.2011

Piotrkowscy policjanci zatrzymali trzy kobiety działające w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami na szkodę starszych osób. Złodziejki działały na przełomie 2010 i 2011 r. na terenie całego kraju. Kobiety usłyszały prokuratorskie zarzuty - grozi im kara do pięciu lat więzienia.

Od kilku miesięcy funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili czynności operacyjne związane z ustaleniem osób zajmujących się okradaniem starszych ludzi. Oszustki podawały się za pracowników administracji, służby zdrowia czy też przedstawicieli Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej działały  również  metodą "na wnuczka".

Przestępcy wybierali swoje ofiary, obserwując domy znajdujące się na dużych osiedlach. Wypracowany przez nich sposób działania był w każdym przypadku podobny. Zawsze wobec pokrzywdzonych złodziejki były życzliwe, wzbudzając zaufanie. Widząc starszą osobę niosącą zakupy, chętnie oferowały swą pomoc, co ułatwiało im szybkie ustalenie miejsca zamieszkania przyszłej ofiary. Działały według ustalonego wcześniej schematu. Jedna pod określonym pretekstem wchodziła do domu, zajmując uwagę rozmową, np. na temat wymiany okien, licznika gazowego czy też niejednokrotnie bezpłatnej pomocy medycznej, co skutecznie usypiało czujność lokatora. Wspólniczka, po otrzymaniu umówionego sygnału, wchodziła niezauważona do pomieszczenia i kradła wartościowe przedmioty, pieniądze, biżuterię, monety kolekcjonerskie, a w kilku przypadkach nawet obrazy. Po przeprowadzonej akcji również na umówiony sygnał złodziejki wraz z łupem wycofywały się z mieszkania. Zrabowany towar przekazywały 50-letniej kobiecie, która stała na czele całej przestępczej grupy.

Piotrkowscy kryminalni, wspólnie z policjantami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej, w wyniku kilkumiesięcznej wnikliwej pracy operacyjnej 15 i 16 maja zatrzymali na terenie Łodzi trzy kobiety w wieku od 28 do 50 lat podejrzane o to, że na przełomie 2010 i 2011 r. dokonały na terenie całego kraju licznych kradzieży na szkodę starszych osób. Cała trójka usłyszała prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami mieszkaniowymi, wykorzystując różne legendy. Podejrzanym osobom grozi kara do 5 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Policjanci wnioskowali do prokuratury o wystąpienie do sądu w sprawie tymczasowych aresztów. Dzisiaj zapadną decyzje.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony