Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna wytwórnia środków ochrony roślin zlikwidowana

Data publikacji 20.05.2011

Policjanci ujawnili i przerwali działalność nielegalnej linii produkcyjnej środków ochrony roślin. Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy zawierające zastrzeżone znaki towarowe znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, analizując treści ogłoszeń internetowych adresowanych do rolników, natrafili na oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Oferty te przyciągały kupujących z powodu niskich, atrakcyjnych cen. Jak ustalili policjanci, były to podrobione środki, które sprzedawane były jako produkty markowych firm. Na etykietach opakowań znajdowały się napisy jedynie w językach obcych, stąd też rolnicy, nabywając te produkty, sądzili, że kupują towar oryginalny, który dopuszczony został do użycia poza terytorium RP.

W minioną środę policjanci weszli na teren jednej z posesji w powiecie kraśnickim należącej do 37-letniego mężczyzny. W trakcie prowadzonych przeszukań ujawniono i zabezpieczono linię produkcyjną przygotowaną do łączenia komponentów chemicznych i umieszczania ich w opakowaniach imitujących produkty oryginalne. Zabezpieczono m.in. ponad ćwierć tony substancji płynnych i sypkich, plastikowe opakowania, etykiety papierowe oraz hologramy zawierające zastrzeżone znaki towarowe znanych koncernów chemicznych zajmujących się wytwarzaniem środków ochrony roślin.

Jak wynika z naszych ustaleń, przestępcy używali do produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności. Podrobione środki ochrony roślin mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Stosowanie takich środków prawdopodobnie nie tylko nie przynosiło zamierzonych efektów ale mogło przynosić szkody w uprawach rolnych.

Policjanci ustalają od jakiego czasu trwał przestępczy proceder oraz ile osób zakupiło podrobione środki. Trwa także ustalanie osób mających związek z tym przestępstwem oraz szacowanie zysków jakie z tytułu sprzedaży mogli oni uzyskać.

By ustrzec się przed zakupem nielegalnych lub fałszywych pestycydów należy stosować się do kilku zasad:

  • Zawsze kupuj środki ochrony roślin od zaufanych dostawców!
  • Zawsze unikaj ofert, które są zbyt atrakcyjne!
  • Nigdy nie kupuj w handlu obwoźnym lub za pośrednictwem ogłoszeń internetowych!
  • Nigdy nie kupuj pestycydów, które mają niekompletną etykietę lub etykietę w obcym języku!
  • Nigdy nie kupuj środków od sprzedawcy, który odmawia wystawienia faktury, na której umieszczona jest nazwa produktu oraz ilość!

(KWP w Lublinie / mg)

Film Nielegalna wytwórnia środków ochrony roślin zlikwidowana


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nielegalna wytwórnia środków ochrony roślin zlikwidowana (format flv - rozmiar 2.27 MB)

Powrót na górę strony