Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czerpali korzyści z nierządu

Data publikacji 26.05.2011

Szef i kilku powiązanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu, wpadło w ręce funkcjonariuszy z KWP w Białymstoku. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty i dzisiaj zostaną doprowadzeni do sądu. Sprawa jest rozwojowa.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wczesnym rankiem wkroczyli do kilku mieszkań na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Tam w ręce funkcjonariuszy wpadło 4 mężczyzn i kobieta w wieku od 20 do 33 lat. Zatrzymania miały związek ze śledztwem w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z cudzego nierządu prowadzonym przez KWP w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Na trop tej działalności funkcjonariusze wpadli przed kilkoma miesiącami. Z policyjnych informacji wynikało bowiem, że w jednym z pensjonatów w Łomży pod „przykrywką” działalności hotelarskiej funkcjonuje agencja towarzyska, w której pracują młode kobiety, a nawet nastolatki – trudniące się prostytucją. Zarobione przez nie pieniądze w znacznej części trafiały do kieszeni 29-letniego właściciela pensjonatu i jego wspólników. Z policyjnych ustaleń wynika, że w ciągu kilku miesięcy funkcjonowania przez agencję przewinęło się kilkanaście kobiet i dziewcząt pochodzących z ościennych województw. Do pracy były one werbowane poprzez zamieszczane w prasie i Internecie ogłoszenia sugerujące zatrudnienie w charakterze tancerek i striptizerek. Najmłodsza z nich miała zaledwie 15 lat.

Zebrany przez policjantów materiał wskazywał, że zarówno 29-letni założyciel pensjonatu, jak i jego konkubina oraz kilku powiązanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców mężczyzn, którzy pracowali tam jako personel i ochrona, stworzyło zorganizowaną grupę przestępczą nakłaniającą do prostytucji i czerpiącą z tego korzyści.

Jednemu z mężczyzn przedstawiono zarzut nakłaniania do prostytucji i czerpania z tego korzyści. Pozostałe osoby usłyszały dodatkowo zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Natomiast zarządzający całym nielegalnym interesem 29-latek odpowie także za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Zgodnie z kodeksem karnym członkom grupy grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Cała piątka została wczoraj doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Łomży. Jej decyzją wobec dwóch mężczyzn i kobiety zastosowany został dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. Pozostała dwójka zostanie dzisiaj doprowadzona do Sądu Rejonowego w Łomży, który zadecyduje o ich dalszym losie.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którzy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży prowadzą w tej sprawie postępowanie, ustalają teraz jaki był rozmiar przestępczej działalności grupy. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony