Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabytkowa moneta odzyskana

Data publikacji 31.05.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali rzadką srebrną monetę z 1695 roku, która była nielegalnie oferowana do sprzedaży na jednym z portali internetowych.

Zbierając informacje operacyjne, funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie ustalił, że użytkownik jednego z portali internetowych oferuje do sprzedaży zabytkową monetę, która według opisu pochodziła z „wykopków” w okolicy Stargardu Szczecińskiego. Informacja wymagała potwierdzenia, więc aby uniknąć wątpliwości, po ustaleniu adresu tej osoby, policjanci pojechali do niej by zatrzymać sprzedany już przedmiot.

39-letni mieszkaniec pow. stargardzkiego faktycznie posiadał monetę, którą - jak stwierdził - znalazł parę lat temu podczas prac ziemnych w Stargardzie Szczecińskim, jednak nie powiadomiwszy nikogo, ukrył ją, a obecnie postanowił sprzedać. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie uznał monetę za zabytek archeologiczny, będący własnością Skarbu Państwa. Przedmiot ten jest wyłączony z obrotu handlowego, a w związku z tym sprawca dopuścił się przywłaszczenia i paserstwa na szkodę Skarbu Państwa, za co może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja wciąż czeka na odpowiedzi kilku znanych numizmatyków z muzeów w Polsce. Wstępne ustalenia szczecińskich specjalistów w tej dziedzinie potwierdzają jedynie, że jest to srebrny krajcar, ale w niespotykanej w czasach późniejszych formie z krzyżem, przypominającym krzyż maltański. Możliwe, że jest to protoplasta tej monety, gdyż jedynie na pierwszych monetach tego typu widniał wizerunek krzyża, od którego moneta wzięła swoją niemiecką nazwę - kreuzer.

Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy - od tego będzie zależało czy i jakie zarzuty usłyszy posiadacz monety.

(KWP w Szczecinie / mg)
 

Powrót na górę strony