Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oczyszczali i dystrybuowali skażony alkohol etylowy

Data publikacji 01.06.2011

Policjanci CBŚ prowadzą śledztwo dotyczące działalności na terenie Warmii i Mazur zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego. Na przestrzeni 7 miesięcy grupy realizacyjne policjantów, pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej oraz olsztyńskiej Służby Celnej na terenie północno-wschodniej Polski zatrzymały 20 osób. Policjanci zlikwidowali nielegalne laboratorium wraz z linią produkcyjną służącą do odkażania alkoholu etylowego. Zabezpieczono także ponad 3 tys. litrów alkoholu etylowego o wartości rynkowej przekraczającej ćwierć miliona złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie od października 2010 r. prowadzą śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego. W ich ręce w ostatnim czasie wpadło kolejnych dziewięciu podejrzanych. W sumie w śledztwie jest ich dziewiętnastu, z czego siedemnastu usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Z materiałów postępowania wynika, że 51-letni Jerzy B. z powiatu ostródzkiego kierował grupą. Mężczyzna zaopatrywał się w skażony alkohol tzw. przemysłowy w Łodzi, a następnie pracujący na jego zlecenie ludzie odkażali go komponentami. Kolejnym etapem procesu była sprzedaż oczyszczonego alkoholu hurtownikom, a ci rozprowadzali go pojedynczym odbiorcom.

Sąd zastosował wobec organizatora nielegalnego procederu areszt tymczasowy, a wobec pozostałych członków grypy prokuratura zastosowała środki o charakterze wolnościowym. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę około 800 tysięcy złotych.

W sumie od października 2010 r. do tej pory grupy realizacyjne zatrzymały na terenie północno-wschodniej Polski 20 osób. Do zatrzymań dochodziło w tzw. dziuplach, posesjach i w miejscach zamieszkania podejrzanych. Część sprawców wpadało na gorącym uczynku, bezpośrednio podczas odkażania i rozlewania nielegalnego alkoholu. W sumie policjanci CBŚ przechwycili 3.100 litrów alkoholu etylowego o wartości rynkowej przekraczającej ćwierć miliona złotych. Zabezpieczono także prawie pięć ton podrobionego proszku do prania z logo znanej firmy oraz kilka tysięcy podrobionych, markowych perfum. Z materiału dowodowego zebranego przez policjantów i prokuratorów wynika, że członkowie grupy przestępczej wprowadzili na rynek nie mniej niż 34.500 litrów nielegalnie odkażonego alkoholu etylowego.

Dzięki wspólnej pracy policjantów i prokuratorów zabezpieczone, nielegalne produkty nie przedostały się na rynek woj. warmińsko-mazurskiego i nie tylko. Podejrzani to osoby między innymi karane za podobne przestępstwa, niepracujący, utrzymujący się z nielegalnego handlu.

W sumie wszyscy usłyszeli zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego, paserstwo oraz uczynienie sobie z przestępstwa stałego źródła dochodu. Grozi za to kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mw)
 

Powrót na górę strony