Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na portalach aukcyjnych i w butikach sprzedawali podróbki

Data publikacji 02.06.2011

Portfele, okulary, bransoletki, torebki, odzież oraz kosmetyki z podrobionymi znakami markowych firm zabezpieczyli policjanci z Lublina. Towar oferowany był m.in. na portalach aukcyjnych i w butikach. Cena i sposób ekspozycji sugerowały klientom, że mają do czynienia z oryginalnymi produktami.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w ciągu ostatnich dni prowadzili działania, których celem było zlikwidowanie punktów dystrybucyjnych luksusowej odzieży, galanterii oraz perfum, które bezprawnie oznaczone zostały zastrzeżonymi znakami.

Policjanci weszli na teren jednej z lubelskich hurtowni, dwóch butików oraz 4 mieszkań. Do przeszukań doszło na terenie powiatu lubelskiego oraz lubartowskiego. Policjanci zabezpieczyli m.in. portfele, okulary, bransoletki, torebki, odzież, perfumy oraz buty. Towary oznaczone były znakami imitującymi znane marki. Podróbki oferowano do sprzedaży m.in. na portalach aukcyjnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli setki produktów przygotowanych do sprzedaży. Gdyby towary te zostały wprowadzone do obrotu, dla pokrzywdzonych firm oznaczałoby to straty w wysokości przekraczającej 300 tysięcy złotych.

Jak wynika z ustaleń policjantów, w niektórych przypadkach zyski ze sprzedaży były bardzo duże. Podróbki zakupione za 20 zł były sprzedawane w butikach za cenę około 250 zł. W wielu wypadkach nabywcy tych produktów, biorąc pod uwagę ceny oraz sposób ekspozycji, nie mogli spodziewać się, że nabywane towary nie są oryginalne.

Podczas wykonywanych czynności policjanci zabezpieczyli 7 dysków twardych oraz 3 komputery przenośne używane w ramach prowadzonej działalności internetowej i księgowej. Całość zgromadzonych materiałów zostanie poddana analizie. Policjanci będą ustalać źródło pochodzenia zabezpieczonych towarów, krąg osób, które czerpały zyski ze sprzedaży podrobionych rzeczy oraz wysokość dotychczasowych dochodów osiągniętych z ich sprzedaży.

Na obecnym etapie prowadzonych czynności nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów. Za naruszenie prawa własności przemysłowej grozi odpowiedzialność do 5 lat pozbawienia wolności

(KWP w Lublinie/js)
 

Powrót na górę strony