Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów

Data publikacji 06.06.2011

Policjanci Centralnego Biura Śledczego namierzyli i zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów pod Włocławkiem. Zatrzymali 9 osób, wśród nich szefa grupy, której przestępcza działalność mogła spowodować kilkumilionowe straty Skarbu Państwa i właściciela zastrzeżonej marki. Maszyny zabezpieczone w hali produkcyjnej mogły w ciągu doby wyprodukować ok. miliona sztuk papierosów.

Praca policjantów CBŚ nad sprawą trwała ok. pół roku. Wcześniej docierały do nich sygnały, że pod Włocławkiem może działać nielegalna wytwórnia markowych papierosów, które w miękkim opakowaniu trafiały na rynek. Jak wynikało w informacji, nielegalna fabryka papierosów mogła działać w małej wsi, w gminie Choceń, pod Włocławkiem.

4 czerwca rano policjanci weszli do hali, która miała być chłodnią owoców. Wewnątrz zatrzymali 6 mężczyzn: właściciela hali, jego syna oraz trzech łodzian i obywatela Ukrainy. Natomiast drugi syn właściciela poszczuł policjantów psem, ale i on szybko został obezwładniony.

W hali, jak się okazało, akurat zakończono nocną produkcję fałszywych papierosów, które do złudzenia przypominały znaną, światową markę. Budynek, w którym zorganizowano fabrykę, był specjalnie przygotowany do przestępczej działalności. Miał wyciszone ściany, tak aby nie było słychać pracy maszyn, wewnątrz nie działały nawet telefony komórkowe. W pięciu oddzielnych pomieszczeniach były: magazyn gotowych wyrobów, pomieszczenie z tytoniem, magazyn akcesoriów do wyrobu papierosów (bibuły, folie, itp.) oraz sala produkcji wyposażona w specjalistyczne, brytyjskie i włoskie maszyny. W innym pomieszczeniu policjanci zabezpieczyli banderole z krajów Beneluksu oraz drukarki, na których je produkowano. W magazynach policjanci zabezpieczyli ponad 500 tys. sztuk gotowych papierosów, blisko 750 kg krajanki tytoniowej oraz 1 mln gotowych pustych, pudełek do papierosów. Na miejsce przybył specjalista z branży tytoniowej, który oszacował, iż ta nielegalna fabryka mogła w ciągu doby wyprodukować około 1 mln. sztuk papierosów. Informacje CBŚ wskazują, że proceder ten mógł trwać około 6 miesięcy.

Film CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów

Pobierz plik CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów (format mp4 - rozmiar 15.12 MB)

Praca policjantów na miejscu wykrycia nielegalnej fabryki trwała do późnych godzin. W działaniach wzięli udział także funkcjonariusze komendy we Włocławku.

Ostatecznie zatrzymano 9 osób : 8 mężczyzn (17-50 l.) i kobietę (41 l.), wśród nich właściciela hali, który jak wynika z materiałów dowodowych, był szefem tej grupy. Prokurator Okręgowy we Włocławku zdecydował, że zatrzymani usłyszą zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, a niektórzy z nich także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, co dodatkowo podwyższa karę do 10 lat więzienia. Od szefa grupy, na poczet przyszłych kar zabezpieczono halę - chłodnię, o wartości 1,5 mln. złotych.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, straty powstałe w wyniku tej przestępczej działalności mogą sięgać co najmniej kilku milionów złotych, zarówno na rzecz Skarbu Państwa, jak i właściciela zastrzeżonej marki papierosów.

5 czerwca policjanci CBŚ doprowadzili do Prokuratury Okręgowej we Włocławku zatrzymanych. Przesłuchania trwały do późnego popołudnia. Dziś złożone zostaną wnioski o tymczasowe aresztowania. Teraz śledczy będą ustalać dokąd trafiały podrabiane papierosy oraz czy inne osoby mogą mieć związek z tym procederem.

(KWP w Bydgoszczy/js)

Powrót na górę strony