Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystości na Wykusie

Data publikacji 06.06.2011

W miniony weekend, jak co roku na polanie Wykus,położonej w Puszczy Jodłowej, spotkali się policjanci Garnizonu Świętokrzyskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierze oraz przedstawiciele Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ten sposób po raz kolejny uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika „Ponurego”, który od 20 lat jest patronem Policji Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości odznaczony został policjant, który swą postawą wyróżnił się podczas ubiegłorocznej powodzi w Sandomierzu.

Polana „Wykus”, położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej, już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego”. W obchodach udział wzięli : członkowie Kapituły Odznaki im. mjr Jana Piwnika „Ponurego”, I Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mł. insp. Michał Domaradzki, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych regionu świętokrzyskiego z Marszałkiem Województwa Adamem Jarubasem, studenci Wyższej Szkoły Handlowej, żołnierze oraz harcerze. Wśród uczestników uroczystości nie brakowało także policjantów Garnizonu Świętokrzyskiego, dla których "Ponury" - aspirant Policji Państwowej od 1991 roku jest ich patronem.

W tym roku Honorową Odznaką „Ponurego” odznaczono policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu mł. asp. Daniela Chmielewskiego, który swą postawą wyróżnił się podczas ubiegłorocznej powodzi w Sandomierzu. Odznaka ta już od 7 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem. W ubiegłym roku pośmiertnie Odznakę przyznano zamordowanemu 10 lutego 2010 roku w Warszawie policjantowi podkomisarzowi Andrzejowi Strujowi.

Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu odznaczeniem „Pro Memoria” odznaczono 18 osób.

Na zakończenie uroczystości, przy kapliczce – pomniku, odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze

(KWP w Kielcach / kl)

Powrót na górę strony