Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono podrobione środki na potencję

Data publikacji 10.06.2011

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP dotarli do grupy zajmującej się nielegalnie rozprowadzaniem specyfików na potencję. Zabezpieczono 24 tys. tabletek. Farmaceutyki były podrabiane, a ich sprzedawcy mogli w ten sposób zarobić nawet 7 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji na trop grupy zajmującej się handlem farmaceutykami trafili w lutym tego roku. Pierwsze ustalenia umożliwiły zatrzymanie 25-letniego mieszkańca Warszawy. W bagażu mężczyzny oraz w jego mieszkaniu na warszawskim Ursynowie policjanci zabezpieczyli opakowania z 24 tys. tabletek na potencję.

Kolejne czynności pozwoliły potwierdzić, że farmaceutyki rozprowadzane były przez Internet, trafiając do adresatów w paczkach. Odbiorców zachęcały do tego reklamy i atrakcyjne ceny, a klientów wyszukiwano przez specjalnie zakładane w tym celu strony. Aby ominąć prawo i utrudnić organom ścigania dotarcie do organizatorów procederu, domeny internetowe kupowane były nawet w Malezji. Taki sposób działania sprawców nie ustrzegł ich jednak przed wpadką. Policja, po zatrzymaniu pierwszego z mężczyzn, szybko ustaliła pozostałych członków grupy. Przeprowadzone postępowanie dało podstawę do zatrzymania w sumie 12 osób – mieszkańców Warszawy, Katowic i Szczecina. Zabezpieczono liczne dokumenty świadczące o przestępczej działalności. Funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli również konta bankowe i samochody należące do członków grupy.

Szczegółowe badania odnalezionych tabletek wykazały, że specyfiki te wyraźnie różniły się swym składem od oryginalnych odpowiedników. Wytwarzano je z surowców odbiegających od pierwowzoru, jako wypełniacz stosując między innymi gips.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. Wszystkim zatrzymanym osobom przedstawiono już zarzuty prowadzenia wspólnie nielegalnej działalności. Podejrzani odpowiedzą za fałszowanie na dużą skalę znaków handlowych. Ponadto zarzucono im prowadzenie działań związanych z próbą ukrycia źródła nielegalnych dochodów. Za tzw. pranie brudnych pieniędzy grozi mężczyznom kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek złożony przez prokuratora gorzowski sąd podjął decyzję o aresztowaniu pięciu z nich.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Film Zabezpieczono podrobione środki na potencję


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zabezpieczono podrobione środki na potencję (format flv - rozmiar 12.04 MB)

Powrót na górę strony