Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano neobarokowe rzeźby

Data publikacji 11.06.2011

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie odzyskali dwanaście neobarokowych i klasycystycznych rzeźb wykonanych z marmuru oraz sztucznego kamienia, które mieszkaniec gminy Dolice wydobył prawdopodobnie z zakopanego w ziemi depozytu znajdującego się przy pałacu w powiecie stargardzkim. Rzeźby należały niegdyś do rycerskiego rodu von Wedel a następnie do barona Otto von Saldern’a. Sprawa jest wyjaśniana.

53-letni mieszkaniec pow. stargardzkiego tłumaczył, że chciał zabezpieczyć  rzeźby przewożąc je wiele lat temu i ustawiając je na swojej posesji. Jednak o fakcie odnalezienia i zabezpieczenia nie powiadomił nikogo, ani urzędów związanych z ochroną zabytków, ani administracji państwowej, ani też żadnej z placówek muzealnych.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie złożył zawiadomienie o kradzieży rzeźb na szkodę Skarbu Państwa i zadecydował o przewiezieniu rzeźb do Muzeum w Stargardzie Szczecińskim. Mężczyzna wskazał miejsce odnalezienia rzeźb i podjął współpracę z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie i Muzeum w Stargardzie Szczecińskim.

Oprócz rzeźb odzyskano kartusz herbowy należący do barona Otto von Saldern’a, potomka rosyjskiego ambasadora w Warszawie Kaspara von Saldern’a (1711-1786), odznaczonego Orderem Orła Białego oraz znanego pruskiego generała Friedricha Christopha von Saldern’a (1719-1785).

Pałac rodu von Saldern, spokrewnionego z rodem von Wedel, powstał w I połowie XIX w. Na przełomie XIX i XX w. przebudowano park dworski i założono ozdobny ogród o geometrycznym układzie alejek grabowych i lipowych, za pomocą których ukształtowano kwadratowe kwatery. Pośrodku każdej kwatery ustawiono rzeźby ogrodowe, prawdopodobnie dla których założono ogród. Po wojnie pałac rozebrano, a los jego wyposażenia nie jest znany. Park pałacowy został w 1959 roku wpisany w rejestr zabytków.

Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności tej sprawy. Postępowanie prowadzi KPP w Stargardzie Szczecińskim.

(KWP w Szczecinie / mw)
 

Powrót na górę strony