Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę okradającą cmentarze

Data publikacji 14.06.2011

Okradali nekropolie niemal w całym kraju. Wobec siedmiu osób, tworzących zorganizowaną grupę przestępczą, sporządzono akty oskarżenia obejmujące kilkaset przypadków kradzieży na kwotę co najmniej 600 tysięcy złotych.

Według ustaleń policjantów prowadzących sprawę, organizatorem procederu był 67-letni mężczyzna, który „współpracował” z sześcioma innymi osobami, pomagającymi mu w dokonywaniu kradzieży. Najpierw wybierano miejscowość, w której planowano kradzież, a później konkretny cmentarz. Złodzieje odwiedzali wybraną nekropolię w ciągu dnia, zapamiętując miejsca, gdzie były wartościowe dla nich przedmioty, by potem wrócić tam po zmierzchu. Ich łupem padały głównie takie przedmioty, które nie były bardzo charakterystyczne, ale raczej pochodziły z produkcji seryjnej.

Sprawcy mieli do dyspozycji samochód, którym przewozili skradzione rzeczy do wynajętego specjalnie na ten cel garażu usytuowanego na Śląsku. Kradzione były różne przedmioty – szczególne zainteresowanie złodziei koncentrowało się na płytach nagrobnych, które jeszcze nie posiadały wygrawerowanych napisów i można je było odsprzedać jako nowe. Jak już wiadomo, przestępcy kradli także metalowe krzyże, mosiężne elementy dekoracyjne, wazony, lampiony, kwiaty. Gdy skradzione przedmioty nosiły ślady zużycia, były potem przez członków grupy odpowiednio czyszczone i odświeżane.

Złodzieje działali na terenie niemal całego kraju (pojawiali się w województwie podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim, kujawsko – pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim). Ich działaniem pokrzywdzonych zostało co najmniej 400 osób, a straty oszacowane przez właścicieli nagrobków sięgają łącznie kwoty 600 tysięcy złotych. Zdarzały się także przypadki, kiedy podczas zrywania przez sprawców ozdób, uszkodzone zostały nagrobki.

Główny organizator przestępczego procederu wraz z dwiema innymi osobami - zatrzymany został na gorącym uczynku przestępstwa w ubiegłym roku przez bocheńskich policjantów, którzy odzyskali wówczas płyty nagrobne oraz granitowe wazony i elementy ozdobne wykonane z mosiądzu, skradzione z cmentarza w Chełmie. Dalsze ustalenia prowadzone przez policjantów wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie, pozwoliły na zatrzymanie kolejnych osób, zaangażowanych w przestępczą działalność.

W sumie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej kradzieży oraz zarzuty profanacji miejsc spoczynku, usłyszało siedem osób (wobec dwóch z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec czterech policyjny dozór). Są to osoby w wieku od 29 do 67 lat, mieszkańcy województwa śląskiego (niektóre z nich były już uprzednio karane za podobne przestępstwa). Policjanci odzyskali kilkaset skradzionych przedmiotów, które są identyfikowane i zostaną przekazane prawowitym właścicielom.

Sprawa jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony