Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał XV Jubileuszowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego – Myślenice 2011

Data publikacji 14.06.2011

W dniach 10 – 11 czerwca 2011 roku w Myślenicach odbył się Finał Centralny XV Jubileuszowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem turnieju motoryzacyjnego jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się na drodze, rozwijanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Przypomnijmy, że turniej jest imprezą ogólnopolską skierowaną do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Ma on charakter wieloetapowy. Na podstawie indywidualnych wyników uzyskanych w eliminacjach szkolnych tworzone są trzyosobowe drużyny, które reprezentują szkoły na dalszym etapie Turnieju. W finale ogólnopolskim udział biorą zwycięskie drużyny, wyłonione w finałach wojewódzkich.

Na każdym z wymienionych poziomów bardzo duży wkład organizacyjny i merytoryczny ma Policja, która między innymi nadzoruje przebieg poszczególnych konkurencji, przygotowuje testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego, sędziuje konkurencje.

Celem turnieju motoryzacyjnego jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się na drodze, rozwijanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W finale ogólnopolskim w Myślenicach wzięło udział 16 drużyn szkół ponadgimnazjalnych, które zajęły I miejsca w eliminacjach wojewódzkich. Zawody składały z kilku dyscyplin. Podczas zmagań konkursowych zawodnicy rozwiązywali testy ze znajomości prawa o ruchu drogowym oraz przystąpili do sprawdzianu z historii polskiej motoryzacji.

Do zadań finalistów ocenianych przez jury należało także: udzielenie pomocy przedmedycznej, sprawdzian z obsługi codziennej pojazdu, jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem osobowym z tzw. talerzem Stewarta.

Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Finale Turnieju zajęła drużyna Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych z Myślenic (woj. małopolskie). Sukcesy w klasyfikacji indywidualnej odnieśli też jej członkowie: Krzysztof Pająk, Tomasz Zając i Tomasz Powroźnik, którzy okazali się najlepszymi zawodnikami zajmując odpowiednio: pierwsze, drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Z sześciu konkurencji, jedynie w dwóch ustąpili pola innym drużynom. Triumfowali w teście z historii motoryzacji polskiej, udzielaniu pierwszej pomocy, przygotowaniu auta do jazdy (co polega na wykryciu ukrytych usterek) oraz próbie motorowerowej.

Sędzią Głównym Turnieju był mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zwycięscy otrzymali dyplomy, puchary oraz bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. rowery i radiomagnetofony.

(BRD KGP / ms)

Powrót na górę strony