Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Data publikacji 29.06.2011

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, współpracując funkcjonariuszami Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT. W ręce stróżów prawa wpadło 11 osób. Straty Skarbu Państwa szacuje się na kwotę prawie 40 milionów złotych. Każdemu z zatrzymanych grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci CBŚ, wspólnie z funkcjonariuszami Wywiadu Skarbowego, kilka miesięcy rozpracowywali grupę młodych biznesmenów z terenu całej Polski, których majątek wzrastał w nierealnie szybkim tempie. Jak ustalili śledczy, członkowie rozpracowywanej grupy zakładali firmy słupy w Polsce i w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Z zabezpieczonej dokumentacji wynikało, że przestępcy fikcyjnie kupowali w cenie brutto surowce stalowe od firm słupów, a następnie towar ten był sprzedawany w cenie netto do krajów członkowskich.

Zobowiązane do zapłaty podatku VAT firmy nie odprowadzały należności do Skarbu Państwa. Na podstawie dokumentacji z fikcyjnych transakcji Urzędy Skarbowe wypłacały co miesiąc zwrot podatku VAT w kwotach od 3 do 8 milionów złotych. Obroty firm należących do przestępców tylko w 2011 roku sięgnęły kwoty ponad 130 milionów złotych. W trakcie wspólnej akcji policjanci CBŚ i funkcjonariusze UKS zatrzymali na terenie kilku województw 11 osób związanych z tym przestępczym procederem.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę prawie 40 milionów złotych. Śledczy zabezpieczyli pieniądze przestępców w kwocie ponad 13 milionów złotych. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / kl)

Powrót na górę strony