Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni lotnicy pomogli w odnalezieniu zaginionej 80-latki

Data publikacji 29.06.2011

Sprawnie przeprowadzone działania poszukiwawcze zaginionej 80-letniej mieszkanki gminy Przasnysz po raz kolejny pokazały, że w pewnych sytuacjach tylko poszukiwania z powietrza mogą uratować ludzkie życie. Kobiety przez kilka godzin poszukiwali miejscowi policjanci, strażacy, leśnicy i mieszkańcy. Dopiero załoga śmigłowca Bella 206 – doświadczeni policyjni piloci: podinsp. Jacek Gnyp i kom. Robert Karpiński, wspomagani w poszukiwaniach przez zastępcę naczelnika Wydziału Kryminalnego z KPP Przasnysz asp. sztab. Bogdana Kuleszę, na rozległym leśnym terenie odnaleźli zaginioną.

80-latka, chora na alzheimera, wyszła z domu we wtorek 27 czerwca i ślad po niej zaginął.  Wszystko wskazywało na to, że kobieta zabłądziła w lesie. Do przeszukania był teren ponad 500 hektarów. Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu, natychmiast po zgłoszeniu, podjęła czynności poszukiwawcze. Okazało się , że kobieta wyszła z domu razem ze swoim pieskiem.

Zaginionej szukali policjanci, strażacy, pracownicy leśni oraz okoliczni mieszkańcy. Rozległy i trudny do przeszukiwania teren był powodem włączenia do akcji policyjnego śmigłowca. W kilkanaście minut od podjęcia decyzji o starcie, helikopter był już w powietrzu. Maszyna Bell-206 prowadzona przez jednego z najbardziej doświadczonych pilotów, podinsp. Jacka Gnypa,  bardzo precyzyjnie przeczesywała teren. Aby uzyskać maksymalne prawdopodobieństwo odnalezienia kobiety, pilot wykonywał obserwację terenu z zawisu na wysokości 20-30 metrów. Następnie precyzyjnie, z niewielką prędkością, wykonywał skuteczne manewry poszukiwania.

W pewnym momencie hałas pochodzący od śmigłowca wywołał z krzaków pieska zaginionej kobiety, który na widok maszyny zaczął szczekać, a potem doprowadził policjantów do zaginionej.

Staruszka trafiła pod opiekę lekarza  - jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. To kolejna w tym roku akcja policyjnych lotników zakończona odnalezieniem zaginionego człowieka.

gp

Powrót na górę strony