Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwał starsze osoby

Data publikacji 29.06.2011

Policjanci z Legnicy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa dokonane na starszych osobach. Sprawca oszukał kilku legniczan na kwotę ponad 16 tysięcy złotych. Za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 55-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który od lutego do czerwca 2011 r. oszukał kilku legniczan. Ofiarami oszusta padły osoby w podeszłym wieku.

Scenariusz działania sprawcy był cały czas taki sam: starsza kobieta wchodzi do banku i wybiera kilka tysięcy złotych, po czym wychodzi z banku, udając się do domu. Przez cały czas jest obserwowana przez mężczyznę w średnim wieku. Kiedy idzie chodnikiem obok niej przebiega mężczyzna, który upuszcza na ziemię pakunek, „nie zauważając tego”, i biegnie dalej. „Zgubę” podnosi mężczyzna, który cały czas obserwował kobietę, i krzyczy, żeby właściciel paczki zatrzymał się, bo coś zgubił. Właściciel zguby nie reaguje i oddala się.

Jak się okazuje w zgubionej paczce znajduje się spora suma pieniędzy. Mężczyzna, który podniósł paczkę, nawiązuje rozmowę z kobietą, pytając się, czy ta widziała całe zajście. W międzyczasie właściciel „zguby” wraca do rozmawiających i pyta się, czy nie znaleźli paczki z pieniędzmi. Ci pokazują mu paczkę ze znalezioną gotówką, lecz mężczyzna mówi, że to nie są jego pieniądze, bo te, które zgubił, były oznaczone farbą. Swoje pieniądze pokazuje również kobieta, która przed momentem wybrała kilka tysięcy złotych z kasy banku. Mężczyzna sprawdza również jej gotówkę, po czym oddaje pieniądze, mówiąc, że nie są jego. Po krótkiej chwili wszyscy się rozchodzą, a starsza pani wraca do domu - gdy przelicza gotówkę, okazuje się, że w pliku pieniędzy brakuje jej 3700 zł.

Podobna historia spotkała jeszcze dwóch innych 70-latków, mieszkańców Legnicy, oraz mieszkankę Lubina. Łączna suma strat to ponad 16 tysięcy złotych. Najwięcej stracił jeden z legniczan, bo aż 7 tys. złotych.

Zatrzymanego osadzono w policyjnym areszcie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci nie wykluczają, że poszkodowanych może być znacznie więcej osób.

Wszyscy oszukani proszeni są o kontakt z legnicką Policją.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony