Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał śledztwa w sprawie brutalnych rozbojów w Kołobrzegu

Data publikacji 06.07.2011

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zakończyli czynności w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Szczecinie dotyczącym m.in. rozbojów, wymuszeń, podpaleń i handlu bronią. Finałem sprawy jest akt oskarżenia przeciwko 14 osobom, którym zarzuca się popełnienie łącznie 51 przestępstw.

Zebrany materiał dowodowy jest bardzo obszerny i dotyczy wydarzeń z terenu samego Kołobrzegu oraz okolic w latach 2000 – 2007. Przestępcza działalność dotyczyła między innymi rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, posiadania oraz handlu bronią palną i amunicją, handlu znaczną ilością amfetaminy i haszyszu, podpaleń, jak też kradzieży z włamaniem.

Prowadzone, początkowo odrębne, sprawy w oparciu o kolejne ustalenia zaczęto ze sobą wiązać i tak pod koniec 2009 roku w prowadzenie już jednego głównego śledztwa włączyli się funkcjonariusze z koszalińskiego wydziału CBŚ. Łącznie zarzutami objęto 14 sprawców, wobec części z nich zastosowano tymczasowe areszty.

Podejrzani znani byli między innymi z szantażowania miejscowych biznesmenów prowadzących lokale rozrywkowe, punkty handlowe, salony gier, a nawet posiadających kutry rybackie. Bywało, że grożąc bronią palną, wymuszali należności za pseudoochronę, a odmowa “współpracy” kończyła się w kilku przypadkach umyślnymi podpaleniami aut lub lokali.

Sukcesywne zatrzymania kolejnych ustalanych sprawców skutecznie zapobiegły kolejnym brutalnym przestępstwom. Praktycznie wszyscy podejrzani już wcześniej byli karani.

W ostatnich tygodniach materiał dowodowy okazał się na tyle obszerny, że dał podstawę dla Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie do sporządzenia aktów oskarżenia. Teraz podejrzani czekać będą na wyznaczenie terminu rozprawy. Grozi im kara do 12 lat więzienia.

(KWP w Szczecinie/js)
 

Powrót na górę strony