Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalną wytwórnię znaków graficznych UEFA EURO 2012

Data publikacji 06.07.2011

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami z KPP w Parczewie ujawnili i przerwali nielegalną produkcję naklejek ze znakami Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Zabezpieczono m.in. ok. 150 sztuk naklejek przygotowanych do wysyłki, laptop oraz dokumentacje potwierdzającą sprzedaż naklejek. Ustalono też organizatorów tego nielegalnego procederu. Okazali się nimi 26-letni współwłaściciel drukarni oraz 20-letnia mieszkanka Parczewa.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, analizując treści ogłoszeń internetowych, natrafili na oferty sprzedaży naklejek ze znakami Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Na aukcjach internetowych wystawiono ponad 4000 sztuk naklejek, które oferowane były do sprzedaży w różnych rozmiarach.

Jak wynika z ustaleń policjantów, naklejki przedstawiające maskotki Turnieju UEFA EURO 2012 wytwarzane były w jednej z drukarni na terenie Parczewa. Funkcjonariusze nawiązali kontakt ze spółką „PL.2012 Sp. z o.o.”- oficjalnym przedstawicielem mistrzostw. Potwierdziły się przypuszczenia funkcjonariuszy, że oferująca do sprzedaży naklejki firma nie otrzymała praw do produkcji wyrobów oznaczonych znakami UEFA EURO 2012. Policjanci ustalili organizatorów tego nielegalnego procederu: 26-letniego współwłaściciela drukarni oraz 20-letnią mieszkankę Parczewa.

Podczas przeszukania zabezpieczono ok. 150 sztuk naklejek przygotowanych do wysyłki, laptop oraz różnego rodzaju dokumentację świadczącą o dystrybucji naklejek, m.in. potwierdzenia nadania przesyłek pocztowych, dokumentacje potwierdzającą sprzedaż naklejek. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, produkcja odbywała się zazwyczaj pod konkretne zamówienie. Cena jednej naklejki, w zależności od rozmiarów, wahała się od 3 do 8 zł. Policjanci ustalają, ile osób zakupiło podrobione naklejki oraz jakie zyski ze sprzedaży mogła uzyskać 20-latka i jej biznesowy partner.

Na chwilę obecną żadna z osób nie słyszała zarzutów. Postępowanie prowadzone będzie w kierunku naruszenia działalności przemysłowej oraz naruszenia praw autorskich. „Kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub oznaczone takim znakiem towary wprowadza do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” (ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej). Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

To już kolejna akcja policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie związana z Mistrzostwami Euro 21012. Funkcjonariusze namierzyli także stronę phishingową - imitującą oficjalną stronę UEFA. Internauci, logując się, mogli brać udział w losowaniu fikcyjnych biletów na mecze piłkarskie EURO 2012. Stronę mogło odwiedzić i zarejestrować się na niej około 2 tys. osób z różnych krajów. Ceny oferowanych do sprzedaży biletów wahały się w graniach od 1 do 5 tys. złotych. Phishingowa strona została zablokowana przez policję. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ.

(KWP w Lublinie / aw)
 

Powrót na górę strony