Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji

Data publikacji 11.07.2011

24 lipca to data święta polskiej Policji. Data szczególna dla funkcjonariuszy. Czas awansów, nominacji, odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień oni pracują. Centralne obchody odbędą się w Warszawie, a rozpoczną się już 23 lipca. Uczestniczyć w nich będą, prócz funkcjonariuszy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych, stowarzyszeń i - co najważniejsze - ludzie, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci.

Oficjalne obchody rozpoczną się już w sobotę, 23 lipca, w komendzie głównej, gdzie o godz. 9.00 kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym policjantom – na Tablicy Pamięci zostaną odsłonięte tabliczki z nazwiskami poległych funkcjonariuszy, a przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożą wieńce.

Następnie uroczystości przeniosą się na Plac Zamkowy. Zapoczątkuje je parada pododdziałów Policji i sprzętu policyjnego, która o godzinie 12.00. rozpocznie swój przemarsz z placu przy Kościele Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34) i uda się na Plac Zamkowy. Weźmie w niej udział m.in. 8 policyjnych motocyklistów, reprezentacje policji z 15 państw (w umundurowaniu, z flagami narodowymi), orkiestra i kompania reprezentacyjna z Komendy Stołecznej Policji, policjantki z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, dzieci uczestniczące w programach prewencyjnych, uczestnicy programu PaT, 4 grupy rekonstukcyjne, które interesują się historią policji, szczególnie tej dwudziestolecia międzywojennego. Zostanie też zaprezentowany sprzęt policyjny, m.in.: quady, samochody Alfa Romeo i KIA, samochód specjalistyczny "Dzik" oraz pojazdy historyczne.

Na Placu Zamkowym, ok. godziny 12.30, odbędzie się promocja 112 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia. Na scenie przed Zamkiem Królewskim zaplanowano występy artystyczne, w tym koncert zespołu Roy Bennet Group prezentującego mieszankę muzyki funky, reggae, soul i r&b. Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz obejrzeć sprzęt policyjny.

Kolejny etap obchodów Święta Policji to uroczystości w Sali Balowej Zamku Królewskiego. To tam zostaną wręczone 71 osobom nominacje i odznaczenia (służbowe i państwowe) oraz odbędzie się koncert muzyki klasycznej.

Niedzielne uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 msza święta w Bazylice Św. Krzyża, która będzie transmitowana przez Program I Polskiego Radia. Po południu, o godz. 15.00,  funkcjonariusze zaprezentują swoje umiejętności sportowe w meczu piłki nożnej „Policja - Gwiazdy”.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach.

Agata Wieczorek

Święto Policji 2010 - galeria zdjęć»

Centralne obchody Święta Policji - 2010 »

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony