Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

1000 zł mandatu i 25 punktów karnych dla motocyklisty

Data publikacji 13.07.2011

1000 zł mandatu, 25 punktów karnych i powiadomienie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - to konsekwencje, które poniósł 19-latek uciekający motocyklem przed policjantami. Młody człowiek liczył, że pozostanie bezkarny, ponieważ na swoim jednośladzie miał założone tablice rejestracyjne innego pojazdu.

W ubiegły czwartek przed godz. 15.00. uwagę policjantów ruchu drogowego, patrolujących nieoznakowanym radiowozem drogę krajową nr 9, zwrócił mężczyzna jadący motorem krosowym. Przewożąc pasażera, znacznie przekraczał dopuszczalną prędkość. Funkcjonariusze dogonili pojazd w okolicy Targowisk i tam, już na terenie obszaru zabudowanego, włączyli urządzenie pomiarowe.

Ponieważ prędkość motocykla wynosiła 81 km/h, jeden z funkcjonariuszy podał motocykliście sygnał do zatrzymania się. Ten początkowo zwolnił, ale po chwili gwałtownie przyśpieszył, podejmując ucieczkę w kierunku Iskrzyni. Policjanci ruszyli za nim, ale widząc niebezpieczną jazdę uciekiniera, zrezygnowali z pościgu. Ostatecznie motocykl skręcił w polną drogę i zniknął funkcjonariuszom z oczu.

Finał sprawy nastąpił jeszcze tego samego dnia. Przy pomocy wykorzystywanego przez Policję sytemu komputerowego funkcjonariusze ustalili, że motocyklem kierował 19-letni mieszkaniec gminy Iwonicz-Zdrój. Kiedy niecałe dwie godziny później policjanci pojawili się w jego domu, zaskoczonemu młodzieńcowi nie pozostało nic innego, jak tylko przyznać się do winy. Okazało się, że nastolatek ma tylko prawo jazdy kategorii B, a motocykl, którym jechał, nie jest ani zarejestrowany ani ubezpieczony i ma założone tablice rejestracyjne z motoroweru.

Ostatecznie za całą serię popełnionych wykroczeń, policjanci zaproponowali 19-latkowi grzywnę w formie mandatu karnego, w maksymalnej wysokości 1000 zł oraz 25 punktów karnych. Pouczony o swoich uprawnieniach nastolatek przyjął mandat, nie decydując się na drogę postępowania sądowego.

Ponieważ mężczyzna otrzymał swoje prawo jazdy w styczniu br., liczba przypisanych mu punktów karnych oznacza zatrzymanie uprawnień i konieczność powtórnego zdawania egzaminu.

Listę konsekwencji uzupełni kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, której nastolatek może spodziewać się ze strony powiadomionego o tej sprawie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

(KWP w Rzeszowie / aw)
 

Film 1000 zł mandatu i 25 punktów karnych dla motocyklisty


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik 1000 zł mandatu i 25 punktów karnych dla motocyklisty (format flv - rozmiar 674.98 KB)

Powrót na górę strony