Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust mieszkaniowy

Data publikacji 15.07.2011

Policja aresztowała oszusta, który oferował do sprzedaży mieszkanie w centrum Krakowa w bardzo atrakcyjnej cenie. Podając się za pracownika sądu stwarzał wrażenie, że okazja wynika z legalnego pozyskania lokum w drodze egzekucji komorniczej. W rzeczywistości nie posiadał mieszkania i nigdy nie pracował w sądzie.

Mężczyzna, 26-letni mieszkaniec województwa śląskiego, zamieszczając ogłoszenie w Internecie lub szukając klientów przez znajomych, oferował do sprzedaży blisko 70-metrowe mieszkanie w centrum miasta, za które żądał kilkadziesiąt tysięcy złotych (od 40 do 120 tys.).

Za każdym razem pobierał zaliczkę. Jedna z osób wpłaciła nawet całą kwotę, 120 tys. złotych, nie pobierając żadnego pokwitowania. Mężczyzna, by wzbudzić zaufanie, mówił, że jest prawnikiem pracującym nad doktoratem i podawał się za pracownika sądu. Tłumaczył, że mieszkanie jest pozyskane w drodze egzekucji komorniczej i stąd tak atrakcyjna cena. W zależności od potrzeb potencjalnego kupca przedkładał dokumenty mające potwierdzać jego umocowanie prawne do lokalu, zapraszał do obejrzenia mieszkania lub pokazywał jego plan.

Sprawdzenie dokumentów, jakimi się posługiwał, pozwoliło na stwierdzenie, że były one fałszywe – podrobione zostały zarówno formularze jak i pieczątki.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty oszustwa. Prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód.

Policjanci prowadzący sprawę ustalają, czy 26-latek mógł oszukać w ten sposób także inne osoby. Dotychczas ustalono pięciu pokrzywdzonych.

(KSP w Krakowie / aw)
 

Powrót na górę strony