Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji na Placu Zamkowym

Pierwszy dzień centralnych obchodów Święta Policji za nami. Parada pododdziałów Policji i sprzętu policyjnego, promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wręczenie nominacji i odznaczeń oraz wyróżnienie laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł” – to najważniejsze punkty uroczystości. Co więcej, podczas policyjnego święta warszawiacy mogli posłuchać zespołu Roy Bennet Group, a najmłodsi wziąć udział w konkursach i obejrzeć sprzęt policyjny.

Centralne uroczystości Święta Policji odbyły się w tym roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Zainicjowała je parada pododdziałów Policji i sprzętu policyjnego, która o godzinie 12.00 rozpoczęła swój przemarsz z placu przy Kościele Wizytek i udała się na Plac Zamkowy. Wzięli w niej udział m.in. policyjni motocykliści, reprezentacje policji z 15 państw, zaproszone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, orkiestra i kompania reprezentacyjna z Komendy Stołecznej Policji, policjantki z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, dzieci uczestniczące w programach prewencyjnych, uczestnicy programu Pat, a także grupy rekonstrukcyjne. Został też zaprezentowany sprzęt policyjny, m.in.: quady, samochody Alfa Romeo i KIA, samochód specjalistyczny "Dzik" oraz pojazdy historyczne.

Święto Policji na Placu Zamkowym otworzył Komendant Główny Policji. Gen. insp. Andrzej Matejuk powiedział na wstępie, że jest poruszony tragedią w Norwegii i że łączy się w bólu ze społeczeństwem tego kraju. Po tych słowach wszyscy zebrani na Placu Zamkowym uczcili minutą ciszy pamięć ofiar. Następnie komendant główny powiedział, że takie uroczystości jak dzisiejsza skłaniają do przemyśleń na temat bezpieczeństwa. Zaznaczył, że stale poprawia się jego stan w Polsce, o czym świadczą m.in. badania opinii publicznej. Komendant główny wskazał też na nowe wyzwania w walce z przestępczością internetową i nieletnich oraz na konieczność wypracowania procedur umożliwiających odbieranie przestępcom majątków. Na zakończenia przypomniał, że bycie policjantem to przede wszystkim wypełnianie służebnej roli wobec społeczeństwa i podziękował policjantom pomagającym dotkniętym ostatnimi nawałnicami.

Po wystąpieniu komendanta głównego odbyła się promocja 112 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wręczono także wyróżnienia laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Następnie odczytano list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (treść listu). Prezydent podkreślił w nim, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb społeczeństwa i że to właśnie policjanci są na co dzień najbliżej obywateli. Prezydent RP zaznaczył też w swoim liście, że policyjna praca należy do najtrudniejszych i najbardziej wymagających.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera. – Minął 92 rok polskiej Policji. I był to rok spektakularnych sukcesów – zaznaczył minister. I wymienił przykładowe: walkę z dopalaczami oraz wczorajsze zatrzymanie mężczyzny podejrzewanego o podkładanie ładunków wybuchowych w Krakowie. Jerzy Miller wspomniał też, że gdyby nie wytężona praca ekspertów z CLK, nie wiedzielibyśmy, co się stało 10 kwietnia 2010 r. Minister zakończył słowami: – Policjantem nie jest się osiem godzin dziennie, policjantem jest się w mundurze i po służbie. Dziękuję za to, że są Państwo policjantami z powołania, a nie dla nagród i odznaczeń. Najlepszą opinię wystawia Państwu społeczeństwo – a jesteście uznawani za najlepszą służbę mundurową w Polsce. Dziękuję, że Państwo pozwalają mi się chwalić polską Policją.

Ostatnim etapem obchodów Święta Policji była uroczystość w Sali Balowej Zamku Królewskiego. To tam, 71 osobom, zostały wręczone nominacje na wyższe stopnie policyjne i odznaczenia (państwowe i służbowe). Uroczystościom na Zamku Królewskim towarzyszyła wystawa „Policja w ochronie dziedzictw narodowego”. Miał  też miejsce koncert muzyki klasycznej w wykonaniu laureata Festiwalu Chopinowskiego.

Obchody Święta Policji to nie tylko część oficjalna - na scenie przed Zamkiem Królewskim zaplanowano też występy artystyczne, m.in. odbył się koncert zespołu Roy Bennet Group, prezentującego mieszankę muzyki funky, reggae, soul i r&b. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz obejrzeć sprzęt policyjny.

Mariusz Góra, Karolina Papuć

fot. Marek Krupa

video: Karol Jakubowski, Marek Szałajski

Zobacz galerię zdjęć >>


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.65 MB)

Powrót na górę strony