Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji 2011 - Radom

Data publikacji 25.07.2011

Mazowieckie obchody Święta Policji rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez księdza biskupa Henryka Tomasika w Kościele Garnizonowym w Radomiu. Po mszy uroczystości przeniosły się na Plac Konstytucji 3-go Maja. Wśród zaproszonych gości byli Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski, Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak oraz władze samorządowe i przedstawiciele państwowych służb mundurowych.

Podczas uroczystego apelu Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Ryszard Szkotnicki gratulował swoim podwładnym dobrych wyników w pracy, co podkreślają nie tylko statystyki, ale również wyniki badań. Jednocześnie zachęcał ich do jeszcze lepszej i owocnej pracy.

Wyróżnionych w tym roku zostało blisko 1500 funkcjonariuszy z całego garnizonu mazowieckiego, którzy otrzymali odznaczenia i mianowania na wyższe stopnie we wszystkich korpusach. Podczas uroczystości z rąk Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nominacje otrzymali reprezentanci komend miejskich i powiatowych, jak również komendy wojewódzkiej, w sumie 49 osób z całego garnizonu.

Wśród odznaczonych są m.in. insp. Rafał Korczak (Złota Odznaka Zasłużony Policjant), mł. insp. Tomasz Kowalczyk (Złota Odznaka Zasłużony Policjant), kom. Dorota Pater (Brązowa Odznaka Zasłużony Policjant).

Podczas uroczystości awans na stopień mł. insp. otrzymał Rafał Batkowski I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz na stopień insp. Rafał Korczak Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Docenieni zostali nie tylko policjanci i pracownicy policji, ale także osoby spoza środowiska mundurowych. Medale „Za zasługi dla Policji” otrzymali m.in. Józef Kotowski Prezydent Ostrołęki (srebrny medal), Ivetta Biały Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego (brązowy medal), Krzysztof Strzałkowski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego (brązowy medal).

Medalem za Ofiarność i Odwagę i Krzyżem Zasługi za Dzielność odznaczonych zostało pięciu policjantów. Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymali sierż. szt. Robert Leonarczyk i st. sierż. Roman Bieńkowski. Obaj pełnią służbę w Wydziale Patrolowo – Interwencyjnym KMP w Płocku. Podczas patrolu w nocy 4 września 2010r. uratowali wiele osób zagrożonych w wyniku pożaru, który wybuchł w budynku mieszkalnym. Wyważyli drzwi do palącego się mieszkania i częściowo ugasili pożar gaśnicą samochodową, dzięki czemu możliwa była ewakuacja mieszkańców bloku.

Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymali mł. asp. Mariusz Pajewski i st, post. Rafał Michniewicz z KPP w Płońsku. W nocy 02 kwietnia 2010 r. w Sochocinie uratowali z pożaru śpiącego starszego mężczyznę. Widząc dym wywarzyli drzwi i weszli do płonącego budynku. W zadymionym pomieszczeniu na piętrze odnaleźli mężczyznę i wyprowadzili go z budynku. Medal otrzymał również st. sierż. Piotr Bańka z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Funkcjonariusz w lipcu ubiegłego roku, będąc po służbie, przyszedł z pomocą pracownikowi stacji paliw, gdy wybuchł gaz z uszkodzonej instalacji. Policjant zachował zimną krew i ugasił płomienie, zapobiegając m.in. wybuchowi cysterny z paliwem.

Dowódcą uroczystości był mł. insp. Kazimierz Wojdyło. Uświetnieniem obchodów i wielką atrakcją dla zebranych był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, wystawionej przez KSP. W uroczystościach uczestniczyła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Pododdział Cyklistów w Radomiu, pod dowództwem aspiranta Pawła Murawskiego oraz gostynińska Grupa Rekonstrukcji Historycznej projektu Płockiego Uniwersytetu Ludowego, KWP zs. w Radomiu i KPP w Gostyninie pod nazwą „Młodzieżowe Patrole Obywatelskie”.

Po oficjalnych uroczystościach, przy pomniku Jana Kochanowskiego odbył się festyn, na który przybyli mieszkańcy Radomia. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z niektórymi aspektami pracy Laboratorium Kryminalistycznego, przekonać się na symulatorze, jakie mogą być skutki jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dla najmłodszych Wydział Prewencji przygotował wiele konkursów, których uczestnicy mogli liczyć na gadżety, komiksy, światełka odblaskowe i kolorowe książeczki.

(KWP w Radomiu / mw)
 

Powrót na górę strony