Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudownuczek w tarapatach

Data publikacji 28.07.2011

Lubelscy kryminalni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, ustalili dane mężczyzny, który metodą na tzw. wnuczka oszukiwał starszych ludzi. 23-latek został zatrzymany. Jak wynika z ustaleń, podejrzany może mieć na koncie osiemnaście tego typu oszustw. Działał na terenie całego kraju. W Lublinie ofiarą przestępcy padła 81-latka, która przekazała mu wszystkie oszczędności swojego życia.

Do oszustwa w Lublinie doszło 6 kwietna br. w centrum miasta. Do 81-letniej kobiety zatelefonował mężczyzna podając się za jej syna. Twierdził, że pilnie potrzebuje 28 tys. zł., bo miał wypadek. Gdy starsza kobieta spytała go, co się stało, ten odpowiedział, że to nie jest rozmowa na telefon. 81-latka uwierzyła „synowi”. Tego samego dnia poszła do banku i wypłaciła wszystkie oszczędności życia. W sumie 19 360 złotych. Po pieniądze zgłosił się rzekomy kolega jej syna, który odebrał gotówkę i zniknął. Dopiero po fakcie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”.

Sprawą zajęli się lubelscy kryminalni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Na podstawie własnych ustaleń i materiałów wytypowali sprawcę. Okazał się nim 23 –latek z Białegostoku. Po ustaleniach z lubelską Prokuraturą przy pomocy kolegów z Białegostoku oszust został zatrzymany i przekazany kryminalnym z Lublina.

Podczas rozmowy z policjantami 23-latek przyznał się do winy. Z ustaleń kryminalnych wynika, że może on mieć na swoim koncie w sumie siedemnaście podobnych oszustw na terenie całego kraju. Sprawca działał w Białymstoku, Augustowie, Grajewie, Ełku, Katowicach i Gliwicach. Do momentu zatrzymania nie był karany ani notowany przez policję.

Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Policjanci ustalają czy 23-latkowi w przestępczym procederze pomagały również inne osoby. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Przy tej okazji policjanci przypominają o kampanii społecznej Oszustom Stop! Jej celem jest uświadamianie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje.

(KWP w Lublinie / mw)

Film OSZUSTOM STOP!

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik OSZUSTOM STOP! (format flv - rozmiar 2.92 MB)

Powrót na górę strony