Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani przy "wypłacie"

Data publikacji 28.07.2011

Trzej mieszkańcy Inowrocławia próbowali wyłudzić kilkaset tysięcy kredytu inwestycyjnego w jednym z toruńskich banków. Dwaj ze sprawców mają już na swoim koncie liczne oszustwa. Teraz może im grozić do 10 lat więzienia. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Wczoraj policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą toruńskiej komendy zatrzymali trzech mężczyzn w czasie odbioru pieniędzy nienależnie przyznanego im kredytu inwestycyjnego. Sprawa zaczęła się na początku czerwca. Wtedy dwaj mężczyźni z Inowrocławia złożyli wniosek o przyznanie kredytu w jednym z banków na toruńskiej Starówce. Pośród wszystkich przedłożonych przez nich dokumentów znalazło się również zeznanie podatkowe o zarobkach. Wiązało się to z tym, że ewentualne przyznane przez bank świadczenie miało być kredytem inwestycyjnym. Po sprawdzeniu okazało się, że wnioskująca firma faktycznie istnieje i jest zarejestrowana. Wątpliwości budziły jednak wykazane w zeznaniu podatkowym kwoty zarobków, które znacznie różniły się od tych przedłożonych do Urzędu Skarbowego. Dla śledczych stało się jasne, że 35- i 39-latek próbują wprowadzić bank w błąd, aby uzyskać wyższą kwotę kredytu.

Podejrzewani byli mieszkańcami Inowrocławia, więc toruńscy śledczy poprosili o pomoc kolegów z tamtejszej komendy powiatowej. Podczas dokonywania przelewu doszło do zatrzymania obu mężczyzn. Dzięki wcześniejszym ustaleniom, funkcjonariusze wiedzieli, że mężczyznom musiał ktoś pomagać. Jeszcze wczoraj kryminalni dowiedli, że ich wspólnikiem w oszustwie był 54-latek. Po południu on też został zatrzymany.

Dziś podejrzani usłyszeli zarzuty. Działając wspólnie i w porozumieniu wyłudzili z banku kredyt znacznej wartości, za co może im grozić nawet do 10 lat więzienia.

Jak ustalili policjanci, zatrzymani byli już wcześniej notowani za liczne oszustwa. Niewykluczone, że pokrzywdzonych banków może być znacznie więcej. Śledczy przewidują więc, że mężczyźni usłyszą kolejne zarzuty. Możliwe są również dalsze zatrzymania w tej sprawie.
Podczas przeszukania mieszkań podejrzanych kryminalni zabezpieczyli, na poczet przyszłych kar i roszczeń Skarbu Państwa, pieniądze oraz samochód o łącznej wartości ponad 15 tys. zł.

(KWP w Bydgoszczy/js)
 

Powrót na górę strony