Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał na 5 mln złotych

Data publikacji 29.07.2011

Policjanci z Olsztyna przeszukali siedziby firm zajmujących się obrotem sprzętem RTV i AGD oraz mieszkania ich właścicieli. Lokale znajdowały się m.in. w Giżycku, Kętrzynie i Piszu. Sprawa dotyczy oszustw dokonanych na popularnym portalu internetowym przez giżyckiego przedsiębiorcę. Właściciel firmy, współpracując z innymi osobami, miał oszukać kilkaset osób z całej Polski. Wartość wszystkich strat, jakie mogły powstać w wyniku przestępczej działalności, może wynosić nawet 5 milionów złotych.

Rozpoczęcie tej sprawy było możliwe dzięki informacjom przekazywanym policji i prokuraturze przez pokrzywdzonych. Sprawa dotyczyła między innymi oszustw na popularnym portalu aukcyjnym przez giżyckiego przedsiębiorcę. Właściciel firmy, współpracując z innymi osobami, miał oszukać co najmniej 340 osób z całej Polski. Wartość wszystkich strat, jakie mogły powstać w wyniku przestępczej działalności, może wynosić nawet 5 milionów złotych. W trakcie śledztwa pomocy w zakresie ustalenia rozmiarów wyłudzeń oraz osób pokrzywdzonych udzielił dział bezpieczeństwa jednego z portali aukcyjnych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie dokonali przeszukań siedzib firmy zajmującej się obrotem sprzętem RTV i AGD oraz mieszkań ich właścicieli. Lokale znajdowały się m.in. w Giżycku, Kętrzynie i Piszu. W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli około 100 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar i zaspokojenia roszczeń. Ponadto zabezpieczono kilka komputerów, pieczątki różnych firm i dokumenty.

Zatrzymanych w tej sprawie zostało dwóch mężczyzn, w tym pomysłodawca - 42-letni mieszkaniec Giżycka oraz jego najbliższy współpracownik - 40-letni mieszkaniec Kętrzyna. Mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, gdzie złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zadecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych: w kwocie 50 tysięcy złotych wobec szefa oraz 10 tys. wobec jego współpracownika.

Policjanci ustalili, że 42-latek przywłaszczył sprzęt RTV i AGD, który został mu powierzony przez hurtownie. Sprzęt ten mężczyzna wystawił na sprzeda zarówno w sklepie, jak i na portalu aukcyjnym. Jak się okazało, pieniądze nigdy nie trafiły do hurtowni. Również kupujący, wpłaciwszy należność za sprzęt AGD, bezskutecznie oczekiwali na przesyłkę.

Wartość przywłaszczonego przez sprawców mienia została wyliczona na kwotę blisko 450 tysięcy złotych.

W trakcie prowadzonych czynności śledczych policjanci ustalili także, że sprawca mógł włamywać się na konta innych użytkowników portalu aukcyjnego, za co również odpowie przed sądem. Obu mężczyznom zostały postawione zarzuty oszustwa, przywłaszczenia mienia, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Sprawa jest rozwojowa, prokurator i policjanci będą prowadzić czynności, których efektem może być poszerzenie kręgu osób objętych zarzutami.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony