Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zapobiegli chuligańskim konfrontacjom

Data publikacji 01.08.2011

W związku z rozgrywanymi w miniony weekend meczami i licznymi przejazdami grup kibiców przez województwo łódzkie policjanci sprawdzali różne informacje, w tym te dotyczące prób konfrontacji pseudokibiców. Niestety nie wszyscy szukali jedynie sportowych wrażeń. Zabezpieczono m.in. maczetę, nóż, kominiarki, rękawice do walki i ochraniacze na szczęki.

Do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej zobligowany jest organizator, policja natomiast wielotorowo wspiera te działania, monitorując także trasy przemieszczania się na mecze, mniej lub bardziej zorganizowanych, grup kibiców.

Miniony weekend wypełniony rozgrywkami piłki nożnej pracowicie spędzili nie tylko policjanci prewencji ale także funkcjonariusze Zespołu Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W ramach swojej działalności uzyskali kilka informacji wskazujących na planowane próby konfrontacji sympatyków różnych klubów. 30 lipca po 20.00 na drodze krajowej nr 1 zlokalizowano forda fiestę. Autem, jak wynikało z ustaleń, podróżowało trzech pochodzących z Bełchatowa fanatyków Widzewa Łódź. Samochód przemieszczał się na pograniczu województw, najwyraźniej oczekując na powracających z meczu w Chorzowie kibiców GKS Bełchatów. Aby nie dopuścić do konfrontacji cała trójka została wylegitymowana. 30-letni kierowca nie posiadał przy sobie prawa jazdy za co został ukarany mandatem karnym. Od 21-letniego pasażera a jednocześnie właściciela forda zatrzymano dowód rejestracyjny w związku z brakiem badań technicznych. Trzecią osobą okazał się 30-latek, podobnie jak pozostała dwójka mieszkaniec bełchatowskiego Osiedla Dolnośląskiego. Wszyscy ubrani w ciemne dresy jednogłośnie oświadczyli, że jadą do Częstochowy na Jasna Górę. Ich deklarowane zamiary szybko zostały zweryfikowane. W samochodzie funkcjonariusze z radomszczańskiej komendy znaleźli 35- centymetrowy nóż ukryty pod siedzeniem oraz 50-centymetrową maczetę. W schowku kominiarkę i rękawice do walki. 21-latek tłumaczył, że akcesoria te służą do zbierania grzybów. Najmłodszy za popełnione wykroczenie usłyszał zarzut z ustawy o broni i amunicji. Czynności z udziałem amatorów niekoniecznie sportowych wrażeń przeprowadzili policjanci z Częstochowy.

Tego samego dnia lecz przed południem policjanci monitorowali sytuację związaną z wyjazdem kibiców GKS Bełchatów na mecz do Chorzowa i zweryfikowali informację o planowanej konfrontacji z pseudokibicami Widzewa Łódź. Na poboczu drogi K-1 w odległości około 400 metrów od postoju autokarów kryminalni zauważyli kilka stojących pojazdów a w nich osoby znane ze środowiska bełchatowskich pseudokibiców Widzewa. Kilku w wieku od 21 do 28 lat zostało wylegitymowanych. Mieli przy sobie ochraniacze na szczęki, rękawice bokserskie, kask i szaliki z insygniami klubów rywali. Udawali zaskoczonych, twierdząc, że przedmioty te zostały im podrzucone. Kontrola niewątpliwie pokrzyżowała ich plany.

Przypominamy także, iż podczas sobotniego meczu Widzew - Wisła rozegranego nie obyło się bez incydentów. Policjanci zatrzymali 4 osoby, które naruszyły przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. 95 kolejnych osób ukarano mandatami. 30 lipca o godz. 18.00 na stadionie przy Al. Piłsudskiego rozpoczął się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Widzewa Lodź i Wisły Kraków . Imprezę oglądało około 5 900 kibiców drużyny gospodarzy. Mecz rozegrano bez udziału kibiców drużyny przeciwnej. Mimo to policjanci musieli interweniować. Zatrzymano 38-letniego mieszkańca Siedlec, który naruszył nietykalność cielesną pracownika ochrony. Za ten czyn grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz stadionowy. Ponadto do policyjnej izby zatrzymań trafiło trzech sprawców wykroczeń polegających na niestosowaniu się do poleceń pracowników ochrony. Łodzianom w wieku 28 i 35 lat oraz 34-letniemu mieszkańcowi Łowicza grozi wysoka grzywna. Ponadto policjanci biorący udział w zabezpieczeniu nałożyli 95 mandatów karnych na łączną sumę 8 070 złotych za wykroczenia polegające m.in. na zaśmiecaniu, publicznym używaniu słów wulgarnych, spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym oraz naruszaniu zasad bezpieczeństwa na drodze.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony