Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie ostatniego weekendu lipca

Data publikacji 01.08.2011

Bilans drogowy ostatniego weekendu lipca to w sumie 307 wypadków, w których zginęło 40 osób, a 407 odniosło obrażenia. Sytuację na drogach utrudniała pogoda - opady deszczu, podtopienia i silny wiatr. Z tym musieli się zmagać kierowcy w wielu regionach naszego kraju. I tym razem nie obyło bez prowadzących na „podwójnym gazie”. W ciągu zaledwie trzech dni policjanci zatrzymali ich aż 1489.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne, niedostosowanie prędkości czy wymuszanie pierwszeństwa to jedne z najczęstszych przyczyny zdarzeń na drogach, do których doszło w miniony weekend. Policyjne statystyki wskazują, że w ciągu trzech dni od piątku do niedzieli doszło do 307 wypadków, w tym najwięcej w sobotę, bo aż do 120. Niestety w tych zdarzeniach zginęło aż 40 osób, a 407 zostało rannych. Być może, gdyby kierowcy wykazali się większą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem, takich tragedii można by uniknąć.

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło w Chynowie w województwie mazowieckim, w którym śmierć na miejscu poniosło 5 pasażerów opla. Ofiary miały od 16 do 24 lat. Ze wstępnych ustaleń Policji wynika, że do wypadku doszło, kiedy kierowca ciężarówki chciał wyminąć inny pojazd stojący na poboczu, uderzył w bok nadjeżdżającego opla. Kierowca osobówki stracił panowanie nad autem i zderzył się czołowo z tirem. W skutek uderzenia na miejscu zginęło aż 5 osób. Funkcjonariusze ustalają szczegóły zdarzenia.

Kolejny wypadek w Nowejwsi Chełmińskiej w województwie kujawsko - pomorskim mógł okazać się równie tragiczny, gdyby nie odważna i zdecydowana postawa mieszkańców, którzy wydostali 5 poszkodowanych osób z płonącego auta. Mimo szybkiej akcji służb nie udało się uratować jednego z pasażerów, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Przyczyny tego wypadku wyjaśni policyjne dochodzenie.

Niestety, w miniony weekend nie wszyscy kierowcy pamiętali o tym, aby do samochodu wsiadać będąc trzeźwym. W ciągu trzech dni ostatniego weekendu, na polskich drogach funkcjonariusze zatrzymali 1489 kierujących „na podwójnym gazie”. Każdy odpowiedzialny kierowca musi wiedzieć o tym, że nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na refleks i koncentrację.

kj / Paulina Zamęcka
 

Powrót na górę strony