Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne egzotyczne "eksponaty"

Data publikacji 17.05.2007

Podczas trwających w Kielcach egzotariów świętokrzyscy policjanci wraz z funkcjonariuszami kieleckiej Izby Celnej i pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej zabezpieczyli 45 egzotycznych zwierząt, na które ich właściciel nie miał zezwolenia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z pracownikami kieleckiej Izby Celnej i Weterynaryjnej skontrolowali dwa egzotaria. Przedmiotem kontroli były dokumenty, na podstawie których można prowadzić działalność w zakresie komercyjnego prezentowania zwierząt egzotycznych. Okazało się, że właściciel wystaw nie posiada zezwolenia na prowadzenie ZOO, wydawane przez Ministerstwo Środowiska. Ponadto mężczyzna nie zgłosił prezentowanych zwierząt do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Zabezpieczono 45 okazów wystawianych zwierząt podlegających ograniczeniom handlu CITES. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że niektóre zwierzęta nie posiadają dokumentów potwierdzających legalność ich pochodzenia.

Właścicielowi może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie jest prowadzone postępowanie przygotowawcze na podstawie ustawy o ochronie przyrody.


                

Powrót na górę strony